Зміна чисельності населення протягом історичного часу, причини цих змін. Про час появи людини на Землі серед учених немає єдиної думки. Місце, де з’явилась і проживала перша людина, також є предметом наукових суперечок. Більшість учених уважає, що розумна істота на Землі з’явилася 3 млн. років тому, а прабатьківщиною наших предків була Східна Африка. Це підтверджують археологічні розкопки й дослідження вчених у цьому регіоні. Люди сучасного типу з’явилися майже 125 тис. років тому.
З Африки люди розселилися в інші частини світу: Європу, Азію, Австралію. Історичний процес заселення відбувався повільно.
Усі люди на Землі становлять людський рід, або людство.
Чисельність населення на Землі протягом історичного періоду зростала. На початку нашої ери вже налічувалося 230 млн осіб. За п’ятнадцять століть ця кількість людей лише подвоїлася. На початку XX ст. на Землі було 1 млрд 630 млн осіб, а в середині століття — 2 млрд 842 млн осіб. У 1985 р. у світі стало вдвічі більше людей — 4 млрд 842 млн осіб. 12 жовтня 1999 р. народився шестимільярдний землянин. Чисельність населення Землі й далі зростає. Уже у 2012 р. народився семимільярдний житель Землі. Фахівці вважають, що у 2050 р. на Землі проживатиме майже 9 млрд осіб.
Нині чисельність населення Землі зростає завдяки чисельності населення країн Азії, Африки та Латинської Америки, де високий рівень народжуваності, хоча й смертність людей теж значна. В Європі та Північній Америці народжуваність невелика, але тривалість життя людей висока. Нині в Україні низький рівень народжуваності й невелика тривалість життя.
Про кількість жителів у країні дізнаються з матеріалів перепису населення. В Україні останній перепис населення було проведено в грудні 2001 р.
Густота населення. Територія земної кулі заселена нерівномірно. У наукових дослідженнях про розміщення людей учені користуються поняттям «густота населення» — це показник кількості жителів на 1 км2 території. Густота населення будь-якої території (формується в процесі її історичного розвитку під впливом різних соціально-економічних і природних чинників. Учені підрахували, що середня густота населення обжитого суходолу Землі становить майже 50 осіб на 1 км2. Значно більша вона в Азії, Європі (приблизно 70 осіб на 1 км2). На Африканському континенті густота населення дуже низька (20 осіб на 1 км2).
Середня густота населення Північної Америки становить майже 18-20 осіб на 1 км2. Середня густота населення Південної Америки — усього 15-18 осіб на 1 км2. В Австралії найгустіше заселені території сходу та південного сходу континенту.
Висока густота населення характерна для промислово розвинутих районів Європи, Північної Америки, а також давніх районів штучного зрошення (долини річок Нілу, Гангу, Велика Китайська низовина).
Середня густота населення в Україні становить 75,5 осіб на 1 км2. Найгустіше заселена Донецька область, найменше Чернігівська.
Розміщення населення на Землі. Території Землі заселені нерівномірно (мал. 144). Найбільш заселеною частиною світу є Азія. На її території зосереджено 61 % усього людства. В Європі живе 10 % від загальної кількості людей. Жителі Африки становлять 12 %. У Північній Америці проживають 7 %, у Південній Америці — 9 %, в Австралії та Океанії — 1% населення світу. Третина жителів планети проживають у двох країнах — Китаї та Індії.
густота населення світу
На Землі є країни, де кількість жителів невелика, наприклад Ватикан (1 тис. осіб). В Україні живе 45,5 мли осіб. За чисельністю населення Україна посідає п’яте місце в Європі.