Повітряні маси – великі об’єми повітря в тропосфері, яке формується на певній території і має певні властивості. Назва повітряної маси залежить від території де вона формується. Таким чином можна на планеті виділити п’ять повітряних мас. Екваторіальна повітряна маса сформувалася в районі екватора. Вона жарка і постійно волога. Тропічна повітряна маса формується в районі тропіка. Вона формується в північній та південній півкулі. За характеристикою дана повітряна маса переважно суха і дуже жарка. Дві помірні повітряні маси формуються в помірному поясі. В них чітко простежуються сезонні зміни. Узимку вони будуть холодні, а влітку теплі. І за вологістю вони будуть помірно вологі. Арктична повітряна маса формується в районі північного полюса. Антарктична повітряна маса формується над Антарктидою. Вони будуть дуже холодні та сухі.
Ще одним різновидом атмосферної циркуляції є утворення циклонів та антициклонів.
Циклон – замкнена область, з низьким тиском у центрі, де повітря рухається проти годинникової стрілки від країв до центру, піднімаючись угору. Циклони приносять дощову погоду, узимку потепління, улітку похолодання.
Антициклон – замкнена область з високим тиском у центрі, де повітря рухається за годинниковою стрілкою від центру до країв, опускаючись вниз. Антициклони приносять суху погоду, улітку потепління, узимку похолодання.
Але потрібно зазначити, що дані характеристики циклонів і антициклонів характерні для північної півкулі. У південній півкулі всі процеси будуть протилежними, крім висхідних та низхідних потоків повітря.
Останнім різновидом атмосферної циркуляції є утворення атмосферних фронтів. Атмосферний фронт – це перехідна зона між повітряними масами, які мають різні властивості.
Теплий фронт. Назва фронту залежить від повітря, яке приходить. Тепле повітря, яке прийшло не може витіснити холодне з території. Тому тепле повітря обходить холодне, трохи піднімаючись угору. Тому стає тепліше і йдуть опади у вигляді невеликого дощу, мряки.
Холодний фронт. Приходить холодне повітря, тому стає холодніше. Холодне повітря витісняє тепле і тепле досить швидко піднімається угору. Це спричинює утворення злив, грози, блискавки, іноді граду.