Унікальні форми рельєфу на земній кулі трапляються дуже рідко. За походженням їх поділяють на дві великі групи. До першої групи відносять унікальні форми рельєфу, що утворились унаслідок внутрішніх процесів Землі, тобто вулканічного походження або пов’язані з рухами земної кори.
Так, завдяки виходу на земну поверхню магми на території Європи виник активний і небезпечний вулкан Везувій.
вулкан Везувій
Магма, що прорвалася до земної поверхні, сприяла формуванню на території США Башти Диявола - стовпчастої скелі, стіни якої стрімко здіймаються на висоту понад 200 м.
башта Д'явола
Одне з найвеличніших природних творінь земних надр - Африканська зона розломів завдовжки загалом близько 7000 км утворилось унаслідок розтягування земної кори.
Східно Африканська зона розломів
До другої групи належать унікальні форми рельефу, що утворились унаслідок зовнішніх процесів Землі, зокрема руйнівної діяльності річок, вітру, моря, льодовиків тощо. Наприклад, візитною
карткою Альп давно стала зубчаста чотиригранна піраміда Маттерхорн, сформована льодовиком.
гора Маттерхорн
Річка Колорадо за мільйони років своєї руйнівної діяльності виробила в Кордильєрах 350-кіло-
метровий каньйон завглибшки понад 1,5 км.
каньон Колорадо
На території України також є чимало унікальних форм рельєфу. Дуже багатий на них Кримський півострів. Тут, зокрема, розташований Карадаг - єдиний у Європі вулкан минулої ери, своєрідний мінералогічний музей просто неба.
Карадаг
Тут і Аюдаг - «ненароджений вулкан», свідок сили внутрішніх процесів.
Аюдаг
У Гірському Криму дивують своїми примхливими обрисами форми вивітрювання в Долині привидів.
долина Привидів
Великий каньйон Криму демонструє руйнівну роботу річок. А одна з найдовших серед берегових форм рельєфу в Європі - Арабатська стрілка, навпаки, є результатом творення.
Щоправда, її створювали не річкові, а морські води.
Арабатська Стрілка
Поза межами Криму також чимало унікальних форм рельєфу. Серед таких, наприклад, Товтрове пасмо - залишки єдиних у Європікоралових рифів давнього моря на заході України.
Подільські Товтри
Унікальними є і карстові печери Поділля, серед яких Оптимістична - найдовша у світі (понад 230 км) гіпсова печера-лабіринт.
І Чому слід піклуватися про рельєф Землі. «Життя» форм рельєфу набагато довше за життя людини. Тому їх складно спостерігати в розвитку. Вони наче застиглі «малюнки» природних процесів і, можливо, єдині свідки подій далекого минулого. Отже, форми рельєфу мають передусім наукову цінність, адже «розповідають» ученим про події давнього минулого Землі, збагачують наші знання про мінералита гірські породи. Унікальні форми рельєфу й тепер впливають на розвиток і поширення
різних видів флори й фауни. Крім того, багато з цих природних див стали місцями відвідувань величезної кількості туристів з усього світу, а також природничими музеями та заповідниками.
Однак слід пам’ятати, що зруйновані унікальні форми рельєфу не можна відновити, а тому вони потребують особливого бережливого ставлення. Не випадково більшість таких форм розглядають як
природоохоронні території.