УРОК 26. ГОРИ.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ "ГОРИ"
Гори за висотою.
Горами називають території із значними перепадами висот. Виділяють низькі гори ( їх висота менше 1000 м), середньовисотні гори ( 1000 – 2000 м), високі гори ( висота понад 2000 м). На карті гори позначають коричневим кольором різної інтенсивності.
гори за висотою
Гори за утворенням.
Вулканічні гори — результат виверження вулканів. Розтікаючись, лава формує підняття у вигляді куполів або конусів. Вулканічне походження мають поодинокі гори, наприклад Кіліманджаро в Африці, або хребти, наприклад Вулканічний хребет в Українських Карпатах.
Складчасті гори — це товщі гірських порід, що під дією внутрішніх сил вигнулися в гігантські складки. Ви вже знаєте, що так зминаються краї літосферних плит у наслідок їх зіткнення. Яскравим прикладом такого утворення є гори Гімалаї. У результаті рухів земної кори можуть вигинатися складками і ділянки морського дна з нагромадженнями осадових порід. Складчастими є Кримські гори, Карпати, Альпи, Анди.
Складчасто-брилові гори виникли на ділянках земної кори, на яких у далекому минулому вже здіймалися складчасті гори. Давні гори з часом зруйнувалися і поступово перетворилися на горбисту рівнину. Земна кора там утратила пластичність і набула стійкості.
І коли знову відбувалися горотворні процеси, товщі порід розкололися на брили. Так утворилися Уральські гори. З часом, коли гори остаточно втрачають вигляд складок земної кори, вони перетворюються на брилові.
Гори за віком.
За віком гори бувають молоді і старі. Молоді гори за геологічними мірками утворилися недавно — протягом останніх 50 млн років. Молодими є складчасті гори. Вони, як правило, високі й мають круті схили (Гімалаї, Альпи). Гори України — Українські Карпати і Кримські, хоч і середні за висотою, належать до молодих. Вік старих гір може перевищувати 300-400 млн років. Вони невисокі, мають пологіші схили (Уральські гори).
Гори за зовнішнім виглядом.
У горах можна виділити такі елементи. Вершина – найвищі частини гір. У молодих горах вершини гострі, а в старих горах зруйновані і округлі. Гірські хребти — лінійно видовжені ланцюги гір. Ніби гігантські кам'яні хвилі, вони можуть пролягати паралельно або в різних напрямках. Найвища частина хребта називається гребенем. Хребти розділені поздовжніми зниженнями — гірськими долинами. Зручне для переходу зниження в горах називається перевалом.
гори за зовнішнім виглядом |