Пн, 25.11.24, 21:24
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна Каталог статейРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Уроки [70]
Підручники та посібники [4]
Презентації [0]
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Візити на сайт
Головна » Статті » 6 клас » Уроки

УРОК 12. АБСОЛЮТНА ТА ВІДНОСНА ВИСОТА МІСЦЕВОСТІ.

УРОК 12. АБСОЛЮТНА ТА ВІДНОСНА ВИСОТА МІСЦЕВОСТІ.

      Земна поверхня нерівна. На ній є відносно рівні ділян­ки, підняття і зниження - горби, гори, яри. Щоб показати нерівності земної поверхні на плані місцевості або карті, потрібно знати висоту підвищень і глибину знижень зем­ної поверхні.

      Щоб визначити на місцевості висоту, наприклад, горба, потрібно виміряти відстань по вертикалі від його підошви до вершини. Це можна зробити за допомогою нівеліра. 

Нивелир оптический Nivoline ANL32 + штатив + рейка 5 м, цена 7500 грн., купить в Киеве — Prom.ua (ID#1221177785) 

     Нівелір - простий прилад у вигляді вертикальної рейки заввишки 1 м з виском і гори­зонтальною планкою.  Спочатку встановлюють нівелір біля підошви горба. За виском перевіряють його вертикальність. Го­ризонтальну планку нівеліра спрямовують на схил. У напрямку планки «прицілюються» і помічають точку на схилі, в яку вона спрямо­вана. Там забивають кілочок. Якщо висота нівеліра дорівнює 1 м, ця точка буде на 1 м вищою від того місця, де стоїть нівелір. Після цього нівелір переносять до кілочка і «при­цілюються» на іншу точку. Друга точка вже буде на 2 м вищою від підошви.

     Так послідов­но переставляють нівелір кілька разів уздовж схилу. Досягнувши вершини, за кількістю кілочків визначають висоту горба в метрах. Зараз вже використовуються електронні нівеліри.

      Таким чином, дізнаються, на скільки метрів одна точка (у нашому прикладі — вершина горба) вища відносно іншої (підошви горба). Перевищення однієї точки земної поверхні над іншою називається відносною висотою.

       Вимірювання висоти точок земної поверх­ні називають нівелюванням. За допомогою нівеліра можна виміряти висоту берега річки над водою, висоту схилу яру над його дном тощо. Відносну висоту потрібно знати науковцям, будівельникам, туристам.

      Якщо  на одному схилі горба нівелір ставили чотири рази, на схилі з іншого боку - п'ять разів. Це означає, що підошва горба з одного боку може бути нижчою, ніж з іншого. Тому й відносна висота вершини, виміряна з різних боків горба, може бути неоднаковою.

        Щоб уникнути неузгодженості у висотах, на планах місцевості й картах позначають не відносну висоту, а абсо­лютну, її відлічують від єдиного рівня - від рівня моря, що прийнято вважати за нуль. Отже, абсолютна висота - це перевищення точки земної поверхні над рівнем моря, що позначається 0. Проте різні мори мають різний  рівень. В Україні, як і в інших країнах (Ро­сія, Білорусь, Молдова та ін.) прийнято вести відлік абсо­лютної висоти точок поверхні від рівня Балтійського моря.

                 АБСОЛЮТНА І ВІДНОСНА ВИСОТА МІСЦЕВОСТІ - ЛІТОСФЕРА - ОБОЛОНКИ ЗЕМЛІ - Географія 6 клас - В. М. Бойко - Сиция - 2014 рік       Презентація «Абсолютна і відносна висота місцевості». 6 клас

         Щоб визначити абсолютну висоту точок, не обов'язко­во їхати до його берегів. У різних місцях на місцевості став­лять спеціальні знаки – репери. На них зазначено висоту певної місцевості над рівнем Балтійського моря. Від цього знака нівелюванням можна визначити висоту будь-якої точ­ки. Наприклад, абсолютна висота Києва – 180 метрів.

       На планах і картах абсолютну висоту окремих точок місце­вості позначають крапкою. Біля неї пишуть висоту в метрах. Це позначка висоти.

      Нерівності земної поверхні па планах і картах зображують горизонталями. Горизонталі – це лінії на плані або карті, що з’єднують точки земної поверхні з однаковою абсолютною висотою. Вони окреслюють форми нерівностей земної поверхні.

         Так, відмітки абсолютних висот горба переносять на план і з'єднують їх лініями з іншими такими самими відмітками висоти. На плані горизонталі зображують лініями коричневого кольору. Проводять їх через певні проміжки. Наприклад, через кожні 5, 10, 20, 50, 100 або 200 м. на лінії горизонталі цифрою позначається її абсолютна висота.

         Відстань між горизонталями залежить віл крутизни схилів. Якщо схил крутий, горизонталі на плані будуть проведені близько одна від одної, якщо пологий - на більшій відстані.

       Маленькі рисочки, проведені перпендикулярно до горизонталі, називаються бергштрихами. Вільним кінцем вони вказують, у якому напрямку схил знижується. Горизонталями на планах зображують не тільки підвищення, а й  западини. При цьому бергштрихи будуть спрямовані вільним кінцем усередину контуру.

      За горизонталями на плані місцевості можна з'ясувати практичні питання. Наприклад, досить одного погляду на план, щоб визначити, в якому напрямку місцевість підвищується, який схил горба крутіший, чи видно з тієї або іншої точки певний об'єкт.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ НА ТЕМУ "АБСОЛЮТНА ТА ВІДНОСНА ВИСОТА"

Категорія: Уроки | Додав: pon (07.07.20)
Переглядів: 438 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 Geomarket • 11:29, 27.01.22
Купити нівелір можна на сайті магазину ГЕОМАРКЕТ:
https://geomarket.in.ua
avatar
Вхід на сайт

Пошук
Рекомендуємо
Вся географія для науковця, студента і школяра
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • сайт класного керівника Пономаренко Валерія Борисовича
  • сайт Прилуцького міського методичного центру
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Погода
    Прилуки 
    Події
    Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
    Copyright MyCorp © 2024
    uCoz