ОСОБЛИВОСТІ ЗАЙНЯТОСТІ НАСЕЛЕННЯ У СВІТІ ТА УКРАЇНІ. Зайнятість населення - це його участь у трудовій діяльності. Із різних причин не все працездатне населення може працювати. Це залежить не тільки від його особистих якостей, а й від потреби у працівниках різних галузей господарства в тому чи іншому регіоні. А вона є неоднаковою в країнах з різним рівнем розвитку, тому структура зайнятості населення у них також є різною.
У розвинутих країнах близько 2/3 працівників зайнято у різних галузях сфери послуг, менше третини - у промисловості, і лише 3-5 % - у сільському господарстві. В інших країнах частка зайнятих у сільському господарстві є значно більшою, а зайнятих у сфері послуг - меншою. Особливо висока частка зайнятих в аграрному секторі економіки в найменш розвинутих країнах (африканських, багатьох азійських). Водночас у багатьох країнах Азії і Латинської Америки, які нині швидко розвиваються (Республіка Корея, Тайвань, Аргентина, Бразилія, Мексика), частка зайнятих у сільському господарстві зменшується внаслідок механізації сільськогосподарських робіт, значна частина селян мігрують у міста, де шукають роботу в промисловості і сфері послуг. Немало нині й країн, в яких інтенсивно розвиваються туризм і галузі, які його обслуговують, тому частка зайнятих у сфері послуг там значно збільшується (Туреччина, Єгипет, Таїланд, Кіпр, острівні країни тропічних та екваторіальних широт).
В Україні тривалий час більшість працівників була зайнята у сфері матеріального виробництва (промисловості, сільському господарстві, будівництві).
Тепер же на перше місце вийшла сфера послуг. До цього призвело закриття багатьох промислових підприємств у роки економічної кризи та ринкові перетворення у сфері послуг.
Саме в ній, а особливо в таких галузях, як комп’ютерне обслуговування, фінансова, інформаційна діяльність, транспорт, зв’язок, торгівля, з’являються нові робочі місця. Виникають і нові види діяльності (наприклад, надання рекламних, консультативних, інженерних послуг), у яких збільшується кількість працівників.
ПРОБЛЕМИ БЕЗРОБІТТЯ І ЗАЙНЯТОСТІ НАСЕЛЕННЯ. На початку XXI ст. майже 30 % економічно активного населення світу не мало роботи, тобто були безробітними. Безробіття виникає тоді, коли кількість робочих місць, які може запропонувати економіка країни, менша, аніж кількість економічно активних людей у країні. Найвищий рівень безробіття (відношення кількості безробітних до кількості економічно активного населення) мають країни з низьким рівнем розвитку, в яких є великий приріст працездатних людей, і країни, що переживають тривалу економічну кризу. В економічно розвинутих країнах Європи, Північної Америки, Австралії рівень безробіття залежить від успіхів економіки, він коливається від 2 до 10 %. Безробіття в цих країнах відносне.
Зайнятість населення України у галузях господарства
Галузь
1990
2015
млн осіб
%
млн осіб
%
Всього зайнято:
25,4
100
18,0
100
Промисловість
7,8
30,8
2,9
16,1
Сільське і лісове господарство
5,0
19,8
3,1
17,2
Будівництво
2,4
9,4
0,7
3,9
Транспорт і зв’язок
1,8
7,2
1,5
8,3
Торгівля, громадське харчування, збут, заготівля
1,9
7,3
1,5
8,3
Охорона здоров’я, фізкультура, спорт і соціальне забезпечення
1,5
5,9
1,2
6,7
Освіта, культура, наука, мистецтво
3,0
11,9
2,3
12,8
Фінансування, кредитування і страхування
0,1
0,4
1,1
6,1
Апарат органів управління
0,4
0,2
1,2
6,7
Інші галузі й сфери економічної діяльності
1,5
7,1
2,5
13,9
В Україні проблема безробіття виникла у кінці XX ст., коли економічна криза охопила всі галузі господарства. Безробітними в Україні вважають працездатних людей, які не мають заробітку, але шукають роботу і зареєстровані у Державній службі зайнятості. Чисельність безробітних у 2015 р. становила 1,6 млн осіб (або 9 % від економічно активного населення). Найвищий рівень безробіття був у Донецькій, Луганській областях (14-16 %), Полтавській, Тернопільській, Кіровоградській, Чернігівській областях (11-13%), найнижчий - у Київській, Одеській, Харківській і Дніпропетровській областях і м. Київ (менш ніж 7,5 %).
Значні резерви працездатного населення є причиною так званої заробітчанської еміграції. Для вирішення проблеми зайнятості необхідне створення нових робочих місць у всіх галузях економіки.