РЕЛІГІЯ ЯК ЯВИЩЕ КУЛЬТУРИ. Релігія є невід’ємною складовою частиною культури кожного народу. Культура - це та духовна і матеріальна спадщина, що дісталася нам від наших предків. Релігія є частиною духовного життя людства. Вона формує систему цінностей, спосіб мислення населення, є основою його щоденної поведінки. Той чи інший релігійний світогляд відображається в елементах матеріальної (культові споруди) і духовної культури (обряди, пісні, образотворче мистецтво, музика). Релігія впливає на демографічні та етнічні аспекти життєдіяльності людей, соціально-економічне становище країн і регіонів.
Сучасні релігії за географічною класифікацією поділяються на світові, регіональні, локальні і місцеві. До світових релігій відносять давні релігії, що розвиваються впродовж історії людства, охоплюють значну його частину. їх три: християнство, іслам, буддизм. Регіональні релігії об’єднують вірування декількох народів, значних за своєю чисельністю. Наприклад, індуїзм сповідують народи Індії, Непалу, Шрі-Ланки, конфуціанство - мешканці Китаю і Кореї. Локальні релігії характерні для однієї нації (юдаїзм - релігія євреїв, синтоїзм - японців). Місцеві релігії представлено первісними віруваннями, культами та обрядами, які склалися у народів різних континентів до появи там локальних і світових релігій. Вони і нині сповідуються корінними народами Африки, Америки, Азії та Океанії.
СВІТОВІ РЕЛІГІЇ. Найпоширенішою світовою релігією є християнство. Воно зародилося на Близькому Сході, нині його прихильники є майже в усіх країнах світу і становлять приблизно четверту частину населення Землі (за різними оцінками, від 1,7 до 2,0 млрд осіб).
класифікація релігій
Сучасне християнство складається з трьох головних напрямів - православ’я, католицизму і протестантизму. Найпоширенішим є католицизм, який визнає авторитет Папи Римського і централізовано підпорядковується Ватикану. Він налічує понад 1,2 млрд прихильників, найбільше - у країнах Латинської Америки і Європи, на Філіппінах.
Православ’я сповідує від 230 до 300 млн жителів планети: на сході і в центрі Європи, на Балканському півострові, в Росії, Грузії, Вірменії, Ефіопії. Православ’я на відміну від католицизму не є єдиним, а складається з трьох десятків автокефальних (самостійних) і автономних церков. Автокефальними є, наприклад, Константинопольська, Грузинська, Румунська, Болгарська церкви. Найбільшою за кількістю віруючих є Російська православна церква, автономною в її складі є Українська православна церква (Московського патріархату).
Послідовниками протестантизму є 450 - 600 млн людей (на півночі і заході Європи, у Північній Америці, Австралії, Африці). Цей напрям представлений кількома самостійними церквами - англіканською, лютеранською, кальвіністською, баптистською та ін.
Найбільші святині християн, до яких спрямоване паломництво віруючих, розташовані в Палестині, що є батьківщиною даної релігії: м. Єрусалимі (храми Гробу Господнього, Вознесіння Христового), м. Вифлеємі (храм Різдва Христового), на річці Йордан (місце хрещення Ісуса Христа). Численні паломники відвідують також апостольську столицю Рим, чудотворні місця у Сантьяго-де Компостелі (Іспанія), Лурді (Франція), Фатімі (Португалія).
Іслам (або мусульманство) є наймолодшою світовою релігією і другою після християнства за кількістю послідовників. Виник серед населення Аравійського півострова, нині кількість мусульман сягає 1,6 млрд осіб. Іслам поширений у країнах на півночі Африки, заході, центрі й південному сході Азії, в окремих країнах Європи (Албанія, Боснія і Герцеговина, Косово), в окремих народів Росії (на Північному Кавказі, у Поволжі). Поділяється на три напрями - сунізм (є найпоширенішим), шиїзм і хариджизм. Священними місцями для кожного мусульманина, які він мав би відвідати хоча б один раз у житті, є міста Саудівської Аравії - Мекка (місце народження пророка Магомета і виникнення ісламу) і Медина (місце поховання Магомета).
Буддизм - найдавніша світова релігія, яка зародилася в Індії. В сучасному світі його сповідують близько 360 млн осіб. Найбільше поширений у країнах на сході й півдні Азії, у деяких народів Росії.
Миколаївський католицький костел (м. Київ)
Володимирівський православний собор (м. Київ)
мусульманська мечеть Джума-Джамі у м. Євпаторія (АР Крим)
всеукраїнська проща у Марійському духовному центрі (Тернопільська область)
РЕГІОНАЛЬНІ ВІДМІННОСТІ РЕЛІГІЙНИХ ВІРУВАНЬ В УКРАЇНІ. На початку нашої ери на територію Північного Причорномор’я (насамперед Кримського півострова) почали проникати християнське та юдейське віровчення, а із VII ст. - мусульманство. На решті території сучасної України ще якийсь час панували численні язичницькі вірування, однак з кінця X ст. на землях Київської Русі було запроваджене християнство. Починаючи з XIII ст. у Криму формується ареал мусульманської релігії. Таким чином територія України опинилася на порубіжжі двох світових релігій - християнства та ісламу.
Сучасна Україна є багатоконфесійною державою. На її території діє понад 34 тис. релігійних громад, сотні монастирів, духовних навчальних закладів та інших релігійних організацій, які належать до більш ніж ста конфесій, напрямів, течій. Однак переважаючою релігією на українських землях було і залишається християнство, на яке припадає понад 97% від усіх релігійних організацій. За опитуванням населення, проведеним у 2015 р., християнами себе назвало 92 % населення країни.
В Україні є всі три напрями християнства - православ’я, католицизм і протестантизм. Переважна більшість віруючих - православні (майже 3/4 від загальної кількості населення). Православ’я в Україні представлене трьома церквами - Українською православною церквою Київського патріархату (УПЦ КП), Українською православною церквою Московського патріархату (УПЦ МП) і Українською автокефальною православною церквою (УАПЦ). Православні громади добре представлені в усіх регіонах України, найбільше - на Поліссі, Поділлі, у центральній і східній частинах України. При цьому за кількістю громад переважає Московський патріархат, тоді як за кількістю віруючих - Київський.
Найбільшими святинями православ’я в Україні є: Софія Київська (Софійський собор), Києво-Печерська, Почаївська (Тернопільська область) і Святогірська (Донецька область) лаври, Свято-Володимирський собор у Києві та ін. Щороку ці пам’ятки і релігійні місця відвідують тисячі паломників з України та світу.
Подорож у слово
Слово конфесія у перекладі з латинської означає визнання. Цим терміном позначають об'єднання послідовників певного релігійного віросповідання.
структура віруючих в Україні
Україна дивовижна
Софія Київська
Одним із найдавніших і найкрасивіших храмів є Софія Київська, збудована ще у XI ст. У XVII ст. сирійський мандрівник Павло Алепський, подорожуючи Україною, так описує цей храм: «Людському розумові не в силах її охопити - такі різноманітні барви її мармуру, такі їх сполуки, ...така безліч високих колон, такі високі її бані, вся вона прозора, має багато портиків і притворів...». Він описує також «прегарні позолочені мозаїки з чудовими орнаментами» і робить висновок про те, що «подібної церкви, як свята Софія в Києві, немає ніде, крім її іменинниці (в Царгороді)».
Українська греко-католицька церква (УГКЦ) має яскраво виражену територіальну зосередженість - понад 95 % її громад перебувають в областях Галичини (Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській) і на Закарпатті. Водночас осередок УГКЦ було перенесено зі Львова до Києва як столиці держави. Прихожанами цієї церкви назвали себе понад 8 % населення країни. Серед найбільших її святинь - Собор святого Юра у Львові, Марійський духовний центр у с. Зарваниця (Тернопільська область), Унівська лавра і Крехівський монастир у Львівській області.
Римо-католицька церква (РКЦ) в Україні налічує менш ніж 1 % від усіх віруючих. Переважна більшість її релігійних організацій і громад діють у Житомирській, Хмельницькій і Вінницькій областях і на заході держави. Найбільші святині римо-католиків в Україні розташовані в містах Бердичів, Летичів, Кам’янець-Подільський, Львів.
До протестантів належить близько 1 % населення країни. їх громади є у всіх регіонах, найбільша їх частка серед християнських громад - у центрі, на сході й півдні України, Чернівецькій області й м. Києві.
Кількість мусульман в Україні збільшується в зв’язку з поверненням до ісламу представників народів, що його традиційно сповідували (кримські татари, татари), а також демографічними і міграційними процесами. Кількість мусульманських громад сягає 1,2 тис., понад три чверті їх перебувають в АР Крим.
Собор св. Юра у Львові
Україна дивовижна
Собор св. Юра
Всесвітньо відомою культовою пам'яткою греко-католицизму в Україні є Собор св. Юра у Львові, споруджений у XVIII ст. У соборі збереглося чимало історичних та мистецьких пам'яток різного часу. Зокрема, його фасад прикрашений скульптурами, серед яких і фігура св. Юрія-Змієборця - робота геніального Іоанна Георга Пінзеля. На дзвіниці - найстаріший в Україні дзвін, вилитий у 1341 р.
Юдаїзм представлений на території України більш як трьома сотнями релігійних організацій, а буддизм - понад п’ятьма десятками. Вони перебувають здебільшого у великих містах країни.
Географічне поширення релігійних громад в Україні неоднорідне. Основна їх частина розташована у західному регіоні України, дещо менше - у центральному, найменше - у південному і східному регіонах. Найрізноманітніший релігійний склад населення - у містах.