Розміщення родовищ рудних ресурсів, які поділяють на кілька груп, тісно пов’язане з геологічною будовою території. Більшість із них має магматичне або метаморфічне походження, тому скарбницею рудних ресурсів країни є Український щит.
рудні корисні копалини
Видобуток марганцевої руди.
Нікопольський марганцеворудний басейн, розташований у Дніпропетровській і Запорізькій областях, є одним із найбільших у світі за підтвердженими запасами руди (2,1 млрд т, понад 42 % світових запасів). У межах басейну виділяють Нікопольське (найбільше, почали розробляти в 1886 р.), Інгулецьке та Великотокмацьке (законсервоване) родовища.
Марганець — це метал, без якого не можна виготовити високоякісну сталь. Використовують його також у кольоровій металургії, хімічній промисловості, керамічному та скляному виробництвах.
Видобуток залізної руди.
На території України зосереджено 20 % світових запасів залізної руди, і за її запасами країна посідає перше місце у світі, а за обсягом виробництва — сьоме. Частка України у світовому виробництві залізних руд становить близько 5 %.
ВУкраїні відомо понад 80 родовищ залізних руд, основні запаси яких (70 %) і видобуток (понад 80 %) припадають на Криворізький залізорудний басейн, що утворився у складках протерозойських порід Українського щита.
Кременчуцький залізорудний район (магнітна аномалія) є продовженням Криворізького басейну на північ.
Перші ознаки наявності руди в Запорізькій області були помічені в середині XX ст. (Білозерське залізорудне родовище). Пізніше тут знайшли якісні залізні руди, запаси яких уточнюють. Руда в даному басейні великої якості.
Учохлі молодої Скіфської платформи є поклади залізних руд осадового походження Керченського залізорудного басейну — бурі залізняки. Їх утворення пов’язують із діяльністю залізобактерій на дні давніх мілководних лагун. Але якість руди в даному басейні невелика, тому його закрили.
рудні корисні копалини
Видобуток кольорових металів.
Україна має чималі запаси різних кольорових металів, але запаси розміщені нерівномірно по території і Україна має значні запаси не по всім видам рудних копалин.
Так в Україні видобувають титанову руду ( Іршанське, Самотканське родовища), нікелеву руду ( Побузьке родовище), уранову руду ( Новокостянтинівське родовище), ртутну руду ( Микитівське та Вишківське родовища), золоту руду ( Мужіївське родовище). Але загалом рудами кольорових металів Україна забезпечена посередньо.
Нерудні корисні копалини.
Родовища нерудних корисних копалин України дуже багаті й різноманітні: вогнетривкі глини, сірка, вапняки, кам’яна та калійна солі, різноманітні будівельні матеріали, кольорове й коштовне каміння, мінеральні води та лікувальні грязі. Зазвичай всю нерудну сировину поділяють на групи: хімічна, будівельна та технічна сировина.
Надра країни містять широкий набір родовищ сировини для хімічної промисловості. Найбільші в Європі запаси самородної сірки осадового походження є у Львівській області. Видобуток сірки ведеться як відкритим способом (Роздольське родовище), так і методом підземної виплавки (Яворівське родовище).
Здавна в Україні видобували кам’яну сіль — сировину для виробництва соди та харчової промисловості. Нині найбільші родовища кам’яної солі зосереджені на Донбасі (Бахмутське та Слов’янське) — потужні соляні куполи Дніпровсько-Донецької западини та Закарпаття (Солотвинське родовище).
На Прикарпатті є великі родовища калійних солей (район Калуша на Івано-Франківщині та Стебника на Львівщині). Калійна сіль — сировина для виробництва калійних добрив.
Родовища вогнетривів розробляються на Донбасі та Придніпров’ї.
Практично невичерпні родовища будівельних матеріалів — від найпростіших піску і глини до мармуру, габро і лабрадоритів. Оздоблювальне каміння, у тому числі й унікальне, видобувають скрізь, де близько до поверхні підходять кам’яні породи Українського щита. Особливо славиться ними Житомирська область.
Дуже поширені вапняки, піски, різні види глини. Їх використовують для виробництва будматеріалів і безпосередньо в будівництві. Каолін (біла глина) утворився в результаті вивітрювання поверхні Українського щита (близько 100 родовищ). Просянівське родовище на Дніпропетровщині — одне з найбільших у світі.