Пн, 25.11.24, 21:35
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна Каталог статейРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Уроки [70]
Підручники та посібники [0]
Презентації [0]
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Візити на сайт
Головна » Статті » 8 клас » Уроки

УРОК 22. РУДНІ ТА НЕРУДНІ КОРИСНІ КОПАЛИНИ.

УРОК 22. РУДНІ ТА НЕРУДНІ КОРИСНІ КОПАЛИНИ.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ "РУДНІ ТА НЕРУДНІ КОРИСНІ КОПАЛИНИ"

Рудні корисні копалини.

Розміщення родовищ рудних ресурсів, які поділяють на кілька груп, тісно пов’язане з геологічною будовою території. Більшість із них має магматичне або метаморфічне походження, тому скарбницею рудних ресурсів країни є Український щит. 

рудні корисні копалини

 

Видобуток марганцевої руди.

Нікопольський марганцеворудний басейн, розташований у Дніпропетровській і Запорізькій областях, є одним із найбільших у світі за підтвердженими запасами руди (2,1 млрд т, понад 42 % світових запасів). У межах басейну виділяють Нікопольське (найбільше, почали розробляти в 1886 р.), Інгулецьке та Великотокмацьке (законсервоване) родовища.

 

Марганець — це метал, без якого не можна виготовити високоякісну сталь. Використовують його також у кольоровій металургії, хімічній промисловості, керамічному та скляному виробництвах.

 

Видобуток залізної руди.

На території України зосереджено 20 % світових запасів залізної руди, і за її запасами країна посідає перше місце у світі, а за обсягом виробництва — сьоме. Частка України у світовому виробництві залізних руд становить близько 5 %.

 

В Україні відомо понад 80 родовищ залізних руд, основні запаси яких (70 %) і видобуток (понад 80 %) припадають на Криворізький залізорудний басейн, що утворився у складках протерозойських порід Українського щита.

 

Кременчуцький залізорудний район (магнітна аномалія) є продовженням Криворізького басейну на північ. 

 

Перші ознаки наявності руди в Запорізькій області були помічені в середині XX ст. (Білозерське залізорудне родовище). Пізніше тут знайшли якісні залізні руди, запаси яких уточнюють. Руда в даному басейні великої якості. 

 

У чохлі молодої Скіфської платформи є поклади залізних руд осадового походження Керченського залізорудного басейну — бурі залізняки. Їх утворення пов’язують із діяльністю залізобактерій на дні давніх мілководних лагун. Але якість руди в даному басейні невелика, тому його закрили.

 

рудні корисні копалини

 

Видобуток кольорових металів.

Україна має чималі запаси різних кольорових металів, але запаси розміщені нерівномірно по території і Україна має значні запаси не по всім видам рудних копалин.

 

Так в Україні видобувають титанову руду ( Іршанське, Самотканське родовища), нікелеву руду ( Побузьке родовище), уранову руду ( Новокостянтинівське родовище), ртутну руду ( Микитівське та Вишківське родовища), золоту руду ( Мужіївське родовище). Але загалом рудами кольорових металів Україна забезпечена посередньо.

 

Нерудні корисні копалини.

Родовища нерудних корисних копалин України дуже багаті й різноманітні: вогнетривкі глини, сірка, вапняки, кам’яна та калійна солі, різноманітні будівельні матеріали, кольорове й коштовне каміння, мінеральні води та лікувальні грязі. Зазвичай всю нерудну сировину поділяють на групи: хімічна, будівельна та технічна сировина.

 

Надра країни містять широкий набір родовищ сировини для хімічної промисловості. Найбільші в Європі запаси самородної сірки осадового походження є у Львівській області. Видобуток сірки ведеться як відкритим способом (Роздольське родовище), так і методом підземної виплавки (Яворівське родовище). 

 

Здавна в Україні видобували кам’яну сіль — сировину для виробництва соди та харчової промисловості. Нині найбільші родовища кам’яної солі зосереджені на Донбасі (Бахмутське та Слов’янське) — потужні соляні куполи Дніпровсько-Донецької западини та Закарпаття (Солотвинське родовище). 

 

На Прикарпатті є великі родовища калійних солей (район Калуша на Івано-Франківщині та Стебника на Львівщині). Калійна сіль — сировина для виробництва калійних добрив.

 

Родовища вогнетривів розробляються на Донбасі та Придніпров’ї. 

 

Практично невичерпні родовища будівельних матеріалів — від найпростіших піску і глини до мармуру, габро і лабрадоритів. Оздоблювальне каміння, у тому числі й унікальне, видобувають скрізь, де близько до поверхні підходять кам’яні породи Українського щита. Особливо славиться ними Житомирська область. 

 

Дуже поширені вапняки, піски, різні види глини. Їх використовують для виробництва будматеріалів і безпосередньо в будівництві. Каолін (біла глина) утворився в результаті вивітрювання поверхні Українського щита (близько 100 родовищ). Просянівське родовище на Дніпропетровщині — одне з найбільших у світі.

 

Категорія: Уроки | Додав: pon (30.07.20)
Переглядів: 257 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук
Рекомендуємо
Вся географія для науковця, студента і школяра
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • сайт класного керівника Пономаренко Валерія Борисовича
  • сайт Прилуцького міського методичного центру
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Погода
    Прилуки 
    Події
    Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
    Copyright MyCorp © 2024
    uCoz