Геологічна будова території України є результатом дії складних процесів, які тривали впродовж багатьох геологічних ер та періодів – від найдавнішої (архейської) до сучасного (четвертинного). Різні умови формування обумовили особливості окремих частин території нашої країни. Для кращого розуміння закономірностей утворення та залягання гірських порід необхідно звертатися до легенди карти, яка складена як геохронологічна таблиця. Визначення віку гірських порід уможливлює визначення послідовності геологічних процесів, які впливали на формування рельєфу.
Комплекс із чотирьох палеогеографічних карт Розподіл суходолу та моря в різні геологічні періоди відображає найцікавіші етапи давньої історії Землі. Тоді вже сформувалися основні тектонічні структури, але не припинялися рухи земної кори, тривали підняття й опускання земної поверхні. Унаслідок цього певні ділянки суходолу затоплювалися або піднімалися з морського дна разом з тими відкладами, які осідали на дно впродовж тривалого геологічного часу.
Співставлення цих карт з картою Геологічна будова допомагає зрозуміти, за яких умов відкладалися потужні поклади кам'яного вугілля, чому в Дніпровсько-Донецькій западині є товщі морських крейдових відкладів, перекритих палеогеновими та неогеновими пісками, а на північному заході такого перекриття немає, чому в Причорномор'ї так багато покладів вапняків (було мілке тепле море, де осідало багато решток черепашкових тварин).
Карта Четвертинні відклади подає уявлення про походження четвертинних відкладів певного складу під дією недавніх і сучасних природних процесів. Це й діяльність річок (алювіальні відклади), процеси вивітрювання (елювій – пухкі відклади, що залягають там, де утворилися; делювій – продукти вивітрювання, знесені зі схилів водами й відкладами; пролювій – відклади, утворені діяльністю тимчасових водотоків), діяльність вітру (еолові відклади), льодовиків та їх танення. Четвертинні відклади вкривають більш давні породи, які оголюються в долинах річок, балках, ярах, кар'єрах. Відклади відіграють важливу роль в утворенні ґрунтів, формуванні ландшафтів, а також є ресурсами для будівельної промисловості.