Пн, 25.11.24, 21:42
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна Каталог статейРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Уроки [70]
Підручники та посібники [0]
Презентації [8]
Статистика

Онлайн всього: 8
Гостей: 8
Користувачів: 0
Візити на сайт
Головна » Статті » 7 клас » Уроки

УРОК 61. ОСТРОВИ В ТИХОМУ ОКЕАНІ.

УРОК 61. ОСТРОВИ В ТИХОМУ ОКЕАНІ.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ "ОКЕАНІЯ"

Океанія — це скупчення островів у центральній і південно-західній частинах Тихого океану. Цей острівний світ утворюють понад 7 тис. островів. Вони, ніби бджолині рої, розсипалися на поверхні відкритого океану. Деякі з островів розташувались групами, неподалік один від одного, утворивши архіпелаги. Хоча Океанія і є найбільшим на Землі скупченням островів, проте для суходолу серед вод океану природа відвела скромне місце. Загальна площа усіх островів становить лише 1,3 млн км2. 

     Острови розкидані між субтропічними широтами Північної та помірними широтами Південної півкулі. Вони лежать на перехресті морських шляхів з Азії та Австралії до Америки. В Океанії розрізняють такі складові: Меланезію, Мікронезію, Полінезію та Нову Зеландію.

ОСТРОВИ ТА ЇХ ПОХОДЖЕННЯ. Походження, географічне положення і розміри островів Океанії тісно пов'язані з будовою дна Тихого океану. Островиє надводним відображенням океанічного рельєфу, адже вони своїми основами лежать на дні океану.

     Материкові острови колись були частинами материка, що відокремилися від нього внаслідок опускання ділянок суходолу нижче від рівня моря. Ці острови розташовані здебільшого на шельфі. Наприклад, ще кілька десятків тисяч років тому найбільший острів Океанії Нова Гвінея був з’єднаний з Австралією 150-кілометровою перемичкою. Їїопускання лише на 30 м призвело до утворення Торресової протоки. Материкове походження мають і острови Нової Зеландії.

     Вулканічні острови - це надводні вершини найбільших підводних вулканів, підніжжя яких лежать на великих глибинах (до 5 км). Ці острови невеликі, скелясті, увінчані конусами згаслих або діючих вулканів. Вони розташовані здебільшого групами. Наприклад, Гаванські острови — це 24 острови, які простягайся на 2500 км. Серед них — і найвища вершина в Полінезії - вулкан Мауна-Кеа(4 205 м).

      Коралові острови утворені морськими організмамикораловими поліпами, шо мають вапнякові скелети. Поліпи дуже вибагливі до середовища існування: поширені тільки у теплих водах (не нижча+20°С) на невеликій глибині (30 — 50 м), де достатньо кисню і світла. Прикріплюючись до дна, вони живляться планктоном і ростуть угору та вшир. Скупчення коралових скелетів утворює рифи - витягнуті в довжину смуги або атоли - невеликі острови кільцеподібної форми. Фундаментом для коралів зазвичай слугує вершина підводного вулкана. Усі коралові споруди здіймаються над водою лише на кілька метрів, тобто коралові острови невисокі. Вони рідко підносяться вище 5 м над рівнем океану і ледь помітні серед водних просторів. Ось чому легенди розповідають, що жителі Океанії «вивудили» свої острови з океанічного дна.

     ПРИРОДНІ УМОВИ. Географічне положення Океанії серед величезного водного простору, малі розміри островів та віддаленість від материків зумовили надзвичайну своєрідність їх природи. Кажуть, Океанія - це володіння океану. І справді, на рельєфі, кліматі, рослинності і тваринному світі позначився океанічний вплив. Рельєф вулканічних островів гористий, коралових — низовинний. На материкових островах гори поєднуються з рівнинами. Клімат теплий і м’який, оскільки більшість островів лежать в екваторіальних і тропічних широтах, у помірних - тільки Нова Зеландія. Температура повітря висока (+25°С). Проте спеку пом'якшують вологі вітри з океану. Вони ж зумовлюють рясні доші, тому кількість опадів велика — понад 4 000 мм за рік. В Океанії зароджуються тропічні циклони, які призводять до великих руйнувань. Проте, незважаючи на ці небезпечні стихійні явища, на островах ніколи не буває ні холодно ні жарко. Тому клімат Океанії вважають найбільш комфортним на Землі. Рослинність островів різноманітна. Через нерівномірне зволоження (або багато, або мало опадів) поширені як вічнозелені вологі ліси, так і сухі савани. У лісах ростуть кокосова і сагова пальми, динне і хлібне дерева, фікуси, орхідеї. Серед дикорослих рослин багато корисних - з цінною деревиною (залізне та сандалове дерева); із соковитими плодами (папайя, манго, банани); таких, шо дають прянощі (імбир, мускатний горіх, перець). Коралові острови з бідними грунтами, шо залягають тонким шаром на коралових вапняках, мають бідну трав'янисту рослинність. їх окрасою є тільки гаї кокосових пальм. Цікаво, що вулканічні та коралові острови заселялися рослинами за допомогою вітру, течій і навіть птахів, які переносили їх пилок і насіння. В Океанії багато ендеміків - таких видів рослин і тварин, які ніде більше не трапляються. Тваринний світ островів бідний. Серед наземних тварин майже немає ссавців (крім мишей і щурів). Зате багато птахів - райських, голубів, папуг, сміттєвих курей. Відсутність хижаків привела до появи птахів без крил — кату і ківі. Ще донедавна в Новій Зеландії водилися гігантські (заввишки 4 м) безкрилі птахи моа, яйця яких важили по 7 кг! На островах немає й отруйних змій. Є плазуни — гекони, ігуани, ящірки, гатерії. У водах, що омивають острови, живуть летючі риби, акули, морські черепахи і змії. У поширенні тварин велику роль відіграла людина. Завезені нею собаки, кішки, свині дуже розплодилися і згодом здичавіли.

Категорія: Уроки | Додав: pon (12.07.20)
Переглядів: 402 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук
Рекомендуємо
Вся географія для науковця, студента і школяра
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • сайт класного керівника Пономаренко Валерія Борисовича
  • сайт Прилуцького міського методичного центру
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Погода
    Прилуки 
    Події
    Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
    Copyright MyCorp © 2024
    uCoz