УРОК 49. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ ТА ТИПИ КЛІМАТУ ЄВРАЗІЇ.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ "КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ ЄВРАЗІЇ"
Кліматичні пояси та типи клімату.
Євразія лежить у межах усіх кліматичних поясів Північної півкулі — від арктичного до екваторіального.
кліматичні пояси Євразії
Арктичний кліматичний пояс охоплює острови Північного Льодовитого океану і північне узбережжя Азії. Цілорічно там панують холодні арктичні повітряні маси. Вони зумовлюють низькі температури повітря протягом усього року, тому зима сувора, а літо холодне. Кількість опадів невелика — 250 мм на рік. У субарктичному кліматичному поясі лежить вузька смуга на півночі материка. Узимку з північно-східними вітрами сюди надходять арктичні повітряні маси, а влітку західні вітри приносять помірні повітряні маси. Зима холодна, особливо в Азії, де спостерігаються найнижчі температури в усій Північній півкулі. Літо тепліше, ніж в арктичному поясі.
Помірний кліматичний пояс поширений на величезних просторах Євразії. Протягом року там формуються помірні повітряні маси. Через значну протяжність поясу і панування західних вітрів добре простежується зміна типів клімату із заходу на схід. Тому в межах цього поясу розрізняють чотири кліматичні області. На заході, завдяки морським повітряним масам з Атлантичного океану, зима м’яка, з середньою температурою повітря вищою за 0 °С, а влітку — від +10 °С до +18 °С. Опадів випадає понад 1000 мм на рік. Узимку часто буває мряка, довго тримаються тумани, а влітку погода хмарна, похмура. Це область морського помірного клімату.
Далі на схід, аж до Уральських гір, формується область помірно континентального клімату. Там вплив Атлантики поступово слабшає. Зима — холодна і морозна, літо — тепле. Погода нестійка, взимку бувають відлиги, а влітку часто йдуть дощі. За Уралом, у Центральній Азії, панують континентальні помірні повітряні маси. Узимку вихолоджена земна поверхня охолоджує повітря до —50 °С, а влітку, навпаки, — нагріває до високих температур. Атлантичні повітряні маси опадів сюди майже не доносять. Тому взимку снігу мало, і земля промерзає на значну глибину. Так формується континентальний помірний тип клімату. На сході поясу клімат помірний мусонний з сухою холодною зимою і вологим теплим літом.
морський континентальний мусонний
кліматичні діаграми помірного клімату
Субтропічний кліматичний пояс поширений від Південної Європи до Східної Азії. У ньому, як і в помірному поясі, спостерігається зміна кліматичних умов із заходу на схід. На півдні Європи клімат субтропічний середземноморського типу. Узимку там відчувається вплив вологих атлантичних повітряних мас: досить тепло (температура вища за 0 °С) і йдуть дощі. Улітку з приходом тропічних мас встановлюється суха спекотна погода. Вологість повітря зменшується з просуванням на схід, і в центральній частині поясу клімат вже субтропічний континентальний. Зима там достатньо холодна, а літо спекотне. Опадів мало. Вітер здіймає в повітря пил і пісок. Узимку на Тихоокеанське узбережжя із внутрішніх районів материка надходить холодне сухе континентальне повітря, і температура може знижуватися до 0 °С. Улітку насичені вологою повітряні маси з океану утворюють щільну хмарність, і рясні дощі ллють безперестанку. Річки переповнюються водою й виходять з берегів. Це ознаки субтропічного мусонного клімату.
Тропічний кліматичний пояс в Євразії не простягається суцільною смугою. Він охоплює лише західну частину Південної Азії. Там виникло єдине місце на Землі, де поряд лежать два перехідних пояси: субтропічний і субекваторіальний. У тропічному поясі, де цілорічно панує сухе тропічне континентальне повітря, хмари майже не утворюються. Наслідками цього є високі температури повітря і мізерна кількість опадів (до 100 мм на рік). Улітку і восени над Тихим океаном зароджуються тайфуни (від китайського «тай фунг» — великий вітер) — тропічні циклони ураганної сили. Вони спричиняють зливи, повені та великі руйнування.
Субекваторіальний кліматичний пояс охоплює південні райони Азії. Узимку туди надходять тропічні повітряні маси, влітку — екваторіальні. Тому клімат постійно спекотний і перемінно вологий.
Екваторіальний кліматичний пояс охоплює лише півострови й острови на півдні материка. Жаркі й вологі екваторіальні повітряні маси зумовлюють високі температури повітря та рясні дощі впродовж усього року.
Євразія лежить у тих самих кліматичних поясах, що й Північна Америка. Проте на формування її клімату значно більше впливають мусони. |