Клімат Євразії є найбільш різноманітним. Тут знаходиться полюс холоду північної півкулі. В Оймяконі, що знаходяться на верхів’ях річки Індигірки, взимку зафіксовано температуру -71 °С.
полюс холоду - Оймякон
При такій температурі метал стає крихким, як скло, а бензин і гас — схожими на желе. Повітря, яке людина видихає, миттю перетворюється на завислі кришталики криги. Вони труться між собою й утворюється звук, схожий на шелест, що має назву «шепіт зірок».
Опади на материку розподілені вкрай нерівномірно. На південно-західних схилах Гімалаїв щороку в середньому випадає до 12 000 мм опадів. Це найвологіше місце у світі. Якби вода впродовж року не стікала і не випаровувалася, вона б покрила поверхню шаром води висотою 12 м. На передгір’ях Гімалаїв знаходиться і абсолютний «рекордсмен» за кількістю річних опадів — місто Черапунджі, в якому із серпня 1860 по серпень 1861 року їх випало 26 470 мм. Для порівняння: у нас в Україні більша частина території одержує від 450 до 650 мм опадів за рік.
місто Черапунджі
Але разом з тим, у пустелях Аравійського п-ва та Центральної Азії дощі — велика рідкість.
Основний чинник, що формує клімат Євразії — кількість сонячного тепла, що його одержує поверхня материка. Вона визначається, передусім, географічним положенням місцевості. Найбільше тепла (сонячної радіації) надходить до тієї частини Євразії, що знаходиться між Північним тропіком і екватором. Тут кут падіння сонячних променів є найбільшим.
Найменше — у тій частині, що знаходиться північніше Північного полярного кола. Різниця в кількості сонячного тепла між цими двома частинами Євразії дуже велика. Ви вже знаєте, що якби особливості клімату визначалися лише географічною широтою місцевості, то північніше було б завжди холодніше, ніж південніше, і навпаки. Але так буває не завжди.
Впливає на клімат і близькість тієї чи іншої частини материка до океану та пануючі поблизу узбережжя течії. Велике значення має і те, звідки переважно дмуть вітри. Західне й північно-західне узбережжя Євразії омиває одна з найпотужніших на Землі тепла Північноатлантична течія, яка є продовженням Гольфстріму. Рівнини Європи не перешкоджають проникненню вологого й теплого повітря далеко на схід. Пересуваючись, воно поступово віддає свою вологу. Змінюється і його температура. Взимку воно охолоджується, а влітку, навпаки, прогрівається.
фактори, які впливають на клімат Євразії
Отже, із заходу на схід клімат стає суворішим, сухішим, коливання температур впродовж доби й року зростає. Це є ознаками континентального клімату. Для узбережжя Атлантичного океану характерні часті дощі, тумани, відсутність великої спеки влітку і морозів узимку. Тут панує морський клімат.
Уся північна частина Євразії відкрита для вільного проникнення холодного повітря з Північного Льодовитого океану, яке безперешкодно переміщується далеко на південь, викликаючи різкі зниження температур і сильні морози взимку та похолодання в інші пори року.
Східне узбережжя Євразії, півострови Індокитай та Індостан знаходяться під впливом сезонних вітрів — мусонів. Їх виникнення пов’язане з неоднорідним нагріванням величезного суходолу Євразії і вод Тихого та Індійського океанів. Улітку поверхня материка сильно нагрівається. Температура ж води в океані є суттєво нижчою. Від суходолу і води по-різному нагрівається й повітря. Над материком воно тепліше і легше. Над океаном — холодніше і важче. Тиск такого повітря більший і воно з океанів лине на суходіл Євразії. Так утворюється літній мусон. Він приносить із Тихого й Індійського океанів багато дощів. На південному сході проносяться грізні тайфуни. Річки виходять із берегів і затоплюють значні території, наприклад, Бангладеш. Взимку все навпаки: суходіл швидко охолоджується і охолоджує повітря. Воно стає важким. Океани охолоджуються значно повільніше. Над ними повітря тепліше і легше. Починає діяти зимовий мусон. Він дме з материка і приносить суху, а на півночі в Росії, в Китаї та Японії — морозну погоду.
Вплив рельєфу на клімат Євразії. Відомо, що з підняттям вгору температура повітря знижується. В Євразії значні за площею території розташовані на висоті від 2000 до 8000 м над рівнем моря. Крім того, високі гірські хребти перешкоджають руху холодного повітря на південь, а теплого — на північ. Зупиняючи пересування вологого повітря з океанів, схили гір відбирають у них вологу і далі повітря рухається вже значно сухішим. Отже, різноманітний рельєф Євразії має дуже великий вплив на особливості клімату окремих частин материка.