Клімат Антарктиди — надзвичайно суворий. У центральних районах Антарктиди протягом року існує стійкий полярний антициклон. У літньо-осінній період на окраїнах Антарктиди спостерігається циклонічна діяльність, яка інколи поширюється і на її внутрішню частину.
На російській антарктичній станції Восток 21 липня 1983 року була зареєстрована найнижча температура повітря на Землі за всі роки метеорологічних спостережень: 89,2 градуси морозу! Район отримав назву Полюс холоду Землі.
Найвища у прибережній зоні −11,6 °C (станція Оаза). Температура —40° можлива протягом усього року.
Річні суми опадів у прибережній смузі 500—600 мм, у внутрішніх районах 100—150 мм.
Літня сумарна радіація наближається до екваторіальної, але через високе альбедо (до 90%) велика кількість сонячної радіації, що надходить на материк у полярний день, не може привести до значного підвищення температури повітря. До того ж, дуже великі втрати тепла трапляються у полярну ніч, коли спостерігається різко від'ємний баланс. Тому Антарктида - найхолодніший материк Землі.
Зледеніння - головна причина виняткової суворості клімату. Високе альбедо льоду і довга полярна ніч спричиняють сильне охолодження поверхні материка. У внутрішніх його районах знаходиться область постійного, дуже високого тиску. Вона зумовлює переважання антициклону з морозною безхмарною погодою без опадів.
Холодне повітря з центральних областей безперервно стікає до країв материка, формуючи так звані стокові вітри південно-східного напрямку. Кількість днів з вітром тут досягає 340 днів на рік. Вітри іноді досягають ураганної сили, розвиваючи швидкість до 30 - 50 м/с, а при поривах - до 90 м/с. Вітри мають величезну руйнівну силу. Вони нерідко зривають з місця і переносять на великі відстані значної ваги вантажі, роблять неможливим пересування пішки. Сухий сніг і крижані кристали, що переносяться сильним вітром, перепилюють товсті канати і до блиску полірують металеві предмети.
На краях материка середньорічні температури вищі, ніж у центрі (січневі температури становлять в середньому 0°С). Тут розвиваються циклони, що рухаються вздовж берегів. Циклональна діяльність особливо активна взимку. Це пов'язано з тим, що в зимовий період посилюються контрасти між винятково холодними антарктичними і порівняно теплими морськими помірними повітряними масами. Іноді циклональні вихори просуваються і вглиб материка. Їх вторгнення супроводжується штормовими вітрами і снігопадами.
В прибережній смузі є значні ділянки не покритого льодом суходолу. Тут виділяється особливий тип кліматичної області, де з-під льоду виходять корінні породи у вигляді скель, що носять ескімоську назву - нунатакі, або великих площ у десятки і навіть сотні квадратних кілометрів. Це так звані антарктичні оазиси, що мають повний комплекс елементів географічного середовища, в тому числі і накопичення прісної води (озера, струмки), що не промерзають на протязі року.
Оазиси Антарктиди
Прибережні оазиси розташовані звичайно на висоті близько 100 м над р. м., поблизу берега (оазиси Банглера, Вестфолл, Грирсона, Ширмахера та інші). Зустрічаються оазиси і в горах, на великій висоті і на значній відстані від берега (гірські оазиси Землі Вікторії і Землі Олександра I). Для оазисів характерні умови сухої і холодної пустелі. Влітку у зв'язку з прогріванням поверхні, вільної від снігу та льоду, температура на висоті декількох десятків сантиметрів над землею буває достатньо висока. На скелях поблизу селища Мирного у січні спостерігалась температура близько +30°С. Але вже на висоті 1,5 - 2 м вона була лише трохи вища, ніж над поверхнею сусідніх льодовиків.
Існує декілька гіпотез походження оазисів: наслідок підвищеного притоку геотермального тепла, відступу льоду в результаті потепління, орографічних умов підльодовикового рельєфу, що перешкоджає притоку льоду на їх територію. Площа не вкритих льодом ділянок суходолу в Антарктиді не перевищує 0,3% її загальної площі.
Органічний світ
Особливості органічного світу Антарктиди пов'язані з суворими кліматичними умовами. Це - зона антарктичних пустель. Видовий склад рослин і тварин не багатий, але досить своєрідний.
Життя переважно зосереджено в оазисах Антарктиди. Вони не мають нічого спільного з африканськими або австралійськими оазисами. Проте ця назва якоюсь мірою їм відповідає. До антарктичних оазисів належать області на краях материка, де зрідка трапляються ділянки, які встигають трохи прогрітися і звільнитися від криги. Тому лише тут можна зустріти лишайники (до 300 видів), мохи (75 видів), гриби і навіть квіткові рослини.
Проте на відстані 520 км від Південного полюса вчені знайшли в льоду рештки невідомої тварини. Дослідження показали, до вони належать давньому крокодилу, який жив тут близько 200 млн. років тому. Ця знахідка підтверджує гіпотезу про те, що в минулому найхолодніший материк був вкритий тропічними лісами й болотами. Про це свідчать і поклади кам'яного вугілля, які тут виявлені.
Фауна пов'язана з морем і зосереджена на узбережжі і узбережних островах. Представлена кількома видами птахів та антарктичними тюленями. Сніговий буревісник є одним з усього лише трьох видів птахів, які розмножуються тільки в Антарктиді.
В Антарктиці живе 17 видів пінгвінів. Розрізняють найбільш поширених на узбережжях і на паковій кризі маленьких пінгвінів Аделі і значно більших за розмірами імператорських масою до 50 кг і висотою понад 1 м. У Субантарктиці зустрічаються пінгвіни: королівський, папуа (або віслюковий), золоточубий (макароні), антарктичний, пінгвін Склатера та інші.
У літній період на прибережних скелях гніздяться баклани, чайки, буревісники, поморники, альбатроси. Останні мають розмах крил до 3,5 м. Їх життя нерозривно пов'язане з океаном, в якому вони добувають собі їжу. Зв'язок з суходолом існує тільки влітку, під час кладки яєць і появи пташенят.