Пн, 25.11.24, 23:42
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна Каталог статейРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Уроки [70]
Підручники та посібники [0]
Презентації [8]
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Візити на сайт
Головна » Статті » 7 клас » Уроки

УРОК 30. КЛІМАТ. ВНУТРІШНІ ВОДИ. ОРГАНІЧНИЙ СВІТ АВСТРАЛІЇ.

УРОК 30. КЛІМАТ. ВНУТРІШНІ ВОДИ. ОРГАНІЧНИЙ СВІТ АВСТРАЛІЇ.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ "КЛІМАТ АВСТРАЛІЇ І ВНУТРІШНІ ВОДИ АВСТРАЛІЇ"

Австралія — найпосушливіший материк Землі. В Австралії спостерігаються великі коливання температури повітря. 

кліматична карта Австралії

 

Особливо різкими є добові перепади температури взимку у внутрішніх районах материка. Температура повітря впродовж доби й року, режим зволоження (лише близько третини території материка отримує достатню чи надмірну кількість опадів) залежать від географічного положення, рельєфу, напряму вітрів, океанічних течій та віддаленості внутрішніх частин Австралії від узбережжя.

  

Отже, географічне положення. Австралію майже посередині перетинає південний тропік. В результаті цього в Австралії спостерігається великий кут падіння сонячних променів, що призводить до надходження великої кількості сонячної радіації і відповідно до високих температур повітря. Тому річна температура завжди буде більшою ніж +10°С.

 

Атмосферна циркуляція також значно впливає на кліматичні особливості материка. Австралія переважно розміщується в зоні руху пасатів. Пасати рухаються з Тихого океану, тому вони гарно зволожені. Але на сході Австралії розташовуються невисокі гори – Великий Вододільний хребет. Тому вони затримують вологу, яка йде з Тихого океану. Тому на узбережжі випадає велика кількість опадів. А от за горами, на більшій частині материка опадів майже зовсім не випадає. Тому в Австралії велика кількість пустель і Австралія є найсухішим материком на планеті.

 

Найпосушливіше місце найпосушливішого материка - Австралії - у її внутрішніх районах (до 100 мм опадів на рік), найвологіше - на узбережжі Коралового моря, де випадає більш як 3,5 тис. мм опадів на рік.

 

Підстильна поверхня, зокрема гори та морські течії, істотно впливають на клімат узбереж. Так, повітряні маси, що надходять з південно-східними пасатами з Тихого океану, нагріваються і насичуються вологою над теплою Східноавстралійською течією. На сході материка їх перепиняє Великий Вододільний хребет. Тому його навітряні схили й узбережжя рясно зволожуються. На заході материка протікає холодна течія, яка помітно зменшує кількість опадів.

 

Крім того Австралія досить витягнута з заходу на схід, що сприяє утворенню на її території сухих континентальних повітряних мас.

 

Кліматичні пояси.

Австралія лежить у межах трьох кліматичних поясів Південної півкулі: субекваторіальному, тропічному і субтропічному. У помірному поясі розташовується лише острів Тасманія.

  

кліматичні пояси Австралії

 

Субекваторіальний кліматичний пояс охоплює північну частину материка. Сюди протягом року почергово надходять вологі екваторіальні та сухі тропічні повітряні маси. Вони й зумовлюють наявність двох сезонів: вологого літа з рясними дощами та сухої зими. Середні температури повітря цілорічно високі (понад +25 °С). На узбережжя часто обрушуються тропічні циклони, які там називають віллі-віллі. Це ознаки субекваторіального — постійно жаркого й перемінно вологого типу клімату.

 

У тропічному кліматичному поясі перебуває більша частина Австралії. Там панують тропічні повітряні маси. Температури повітря високі: влітку +30 °С, взимку +15 °С. За характером зволоження розрізняють дві кліматичні області: з тропічним пустельним ( мал. а) кліматом (сухе спекотне літо і тепла суха зима) на заході і в центрі материка та з тропічним вологим ( мал. б) кліматом (цілорічно волого і тепло) на сході, на узбережжі Тихого океану.

кліматичні діаграми тропічного клімату

 

Субтропічний кліматичний пояс охоплює південну частину материка. У ньому за кількістю і режимом випадання опадів розрізняють три кліматичні області. Субтропічного середземноморського клімату із сухим спекотним літом і прохолодною вологою зимою на заході. Хочу нагадати, що це єдиний тип клімату на планеті, коли опади переважно випадають в зимовий період.

 

кліматична діаграма субтропічного середземноморського клімату

 

Також виділяють субтропічний континентальний тип  клімату (посушливого з малою кількістю опадів) у центральній частині материка та  субтропічного вологого (з опадами впродовж року) на сході. Причиною такого є вітри пасати влітку, які дмуть з Тихого океану і приносять опади, а взимку на цій території переважають західні вітри з індійського океану, які також вологі і приносять опади.

 

У помірному кліматичному поясі, в якому лежить острів Тасманія, панують західні вітри, які приносять з Індійського океану вологі повітряні маси. Вони зумовлюють помірні температури повітря і велику кількість опадів. Там сформувався помірний морський тип клімату. Він характеризується прохолодним літом +16°С та нехолодною зимою 0-+8°С. Опадів може випадати більше 1500 мм за рік.

 

На більшій частині Австралії клімат мало придатний для життя людини.

Внаслідок панування сухого клімату в Австралії немає великих повноводних річок. Більшість з них маловодні, часто пересихають, оскільки основну роль у їх живленні відіграють рідкісні дощі. Такими є річки басейну Індійського океану. У Тихий океан стікають річки з Великого Вододільного хребта. Вони короткі, але повноводні, тому що цілорічно живляться рясними дощами. Більша частина материка взагалі не має стоку в океан. У внутрішніх пустельних районах є лише тимчасові пересихаючі водотоки — кріки. Їх сухі річища вода наповнює лише після рідкісних злив у верхів’ях, а потім швидко висихає, оголюючи дно. Так, сухе русло Купер-Кріку губиться в пустелі й заповнюється водою лише раз на кілька десятків років.

 

басейни океанів Австралії

 

Повноводні річки є лише на сході материка, де випадає багато опадів. Мюррей — головна річка Австралії. Вона бере початок на найвищому масиві Великого Вододільного хребта, де взимку випадає сніг. Тому вона будке повноводна протягом року. Протікаючи через посушливі території, не пересихає, а лише сильно міліє. Постійне живлення їй забезпечують не тільки дощові, а й талі снігові води. Дарлінг — найбільша притока Мюррею, яка довша за саму головну річку. Проте річка Дарлінг менш повноводна, у сухий зимовий сезон часто пересихає і, перетворюючись на окремі водойми, не досягає Мюррею. Воду обох річок використовують для зрошення родючих, але посушливих земель. Для цього створено великі водосховища.

 

У більшій частині Австралії річки не мають стоку в океан. Вони або впадають у внутрішні озера, або ж губляться у пісках. Річки, що пересихають, в Австралії називають кріками. Найдовшою з річок, що пересихають, є Купер-Крік. Вона впадає в найбільше озеро Австралії — Ейр.

 

Серед рудих дюн і скельних виступів, у самому центрі Австралії, як марево, раптом виникають дерева. Ростуть вони завдяки річці Купер-Крік, витоки якої знаходяться на Великому Вододільному хребті. Вона живить водою ці дерева під час повеней.

 

Коли настає сухий сезон, Купер-Крік зникає. На поверхні залишається слід у вигляді мілких озерець. Лише величаві евкаліпти ніби позначають береги дивовижної річки.

 

Найбільші річки Австралії названо іменами державних діячів: Мюррей - на честь англійського міністра колоній Джорджа Мюррея, Дарлінг - на честь губернатора Рольфа Дарлінга.

 

Більшість озер Австралії — безстічні й засолені. Через солоність ці озера на фізичній карті позначаються фіолетовим кольором.

 

У сухий період вони пересихають, розпадаючись на окремі мілководні водоймиі і наповнються водою лише після дощів. Найбільше озеро Ейр лежить у западині на 12 м нижче від рівня моря. Воно збирає воду з величезної території, проте більша її частина просочується в пісок. У бездощовий період його мілководні ділянки пересихають і покриваються кіркою солі. Під час дощів в озеро впадають кріки і воно збільшується. Тобто площа й обриси озера змінюються залежно від сезону й кількості опадів. За безжиттєвість Ейр називають «мертвим серцем Австралії»

 

У першій половині XIX ст. австралійці були переконані, що в самому центрі материка знаходиться велике внутрішнє море. Його пошуки призвели до загибелі в пустелі багатьох дослідників. Врешті-решт з’ясувалося, що моря немає. Але величезна маса води, яка стікала мільйони років із західних схилів Великого Вододільного хребта, породила підземне море.

 

Геологи підтвердили, що в центрі Австралії знаходиться Великий Артезіанський басейн. Тут, у величезному прогині земної кори, на глибині 1200 метрів, залягають потужні водоносні шари. В районі озера Ейр підземні води виходять на поверхню у вигляді мінеральних джерел.

артезіанський басейн Австралії

 

Отже, нестачу поверхневих вод природа компенсувала Австралії великими запасами підземних. Вони нагромадилися у прогинах фундаменту платформи. Великий Артезіанський басейн, що охоплює майже всю Центральну низовину, — один з найбільших у світі. Водоносні горизонти там лежать на великій глибині. Вода в них солонувата і часто тепла. Проте в пустельних районах — це єдине джерело водопостачання. Їх використовують передусім для потреб промисловості й транспорту.

Категорія: Уроки | Додав: pon (13.07.20)
Переглядів: 263 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук
Рекомендуємо
Вся географія для науковця, студента і школяра
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • сайт класного керівника Пономаренко Валерія Борисовича
  • сайт Прилуцького міського методичного центру
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Погода
    Прилуки 
    Події
    Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
    Copyright MyCorp © 2024
    uCoz