Південна Америка, як і Африка та Австралія, є однією з велетенських брил, що відкололися від прадавнього материка Гондвана. В основі материка лежить давня (докембрійська) Південноамериканська платформа. Її фундамент складений кристалічними магматичними і метаморфічними породами — сланцями, гнейсами, гранітами. Протягом мільйонів років ділянки фундаменту платформи опускалися й піднімалися, утворюючи прогини та виступи (щити). У прогинах нагромадився потужний осадовий чохол, на якому лежать великі низовини. На щитах, де на поверхню виходять кристалічні породи фундаменту, утворилися плоскогір’я. Унаслідок рухів глибокі тріщини розбили платформу на окремі масиви. Тріщинами на поверхню виливалася лава, утворюючи базальтові плато.
Із заходу до Південноамериканської платформи прилягає складчастий пояс Анд. Він виник на межі двох літосферних плит, коли океанічна плита, занурюючись у мантію, ніби «пірнула» під континентальну. При цьому край континентальної плити зім’явся у складки, утворивши гори Анди.
Упродовж геологічного часу вони руйнувалися, а потім знову активно піднімалися в останню, альпійську, епоху горотворення. Тому Анди — відроджені молоді гори. Підняття й опускання окремих їх ділянок тривають і понині. Кожні 10-15 років у горах відбуваються землетруси, що супроводжуються каменепадами, обвалами, сніговими лавинами. Це одна з найактивніших сейсмічних зон Землі. Уздовж розломів, якими розбиті гори, утворилися численні вулкани, які є частиною величезного Тихоокеанського сейсмічного поясу.
Світ у просторі й часі
Чилійський землетрус
У 1960 р. на півдні Анд, у Чилі, стався потужний землетрус. Здригаючись, земля зрушила гори. Обвалюючись, вони перекрили шлях річкам. На поверхні утворилися западини. Вулкани, що не діяли довгі роки, почали вивергати гази, попіл і розжарену лаву. Підземні поштовхи зруйнували 35 міст, пошкодили залізниці й автошляхи, загинули 10 тис. осіб. Землетрус сколихнув і узбережжя — в океані утворилося цунамі, яке зі швидкістю 700 км/год пронеслося Тихим океаном і обрушилося на береги Азії.
Подорож у слово
Аконкагуа - найвища вершина не тільки Анд, а й усієї Південної півкулі. Її названо за ім’ям річки Аконкагуа, що бере початок на її схилах. У перекладі з мови індіанців кечуа ця назва означає піщана річка.
Рекорди світу
Найбільша у світі низовина — Амазонська (площа — 5 млн км2). Охопити її поглядом можна тільки з космосу, а з літака видно лише зелене море вологих екваторіальних лісів.
РЕЛЬЄФ. На профілі рельєфу Південної Америки чітко вирізняються дві частини: рівнинна — на сході та гірська — на заході.
Рельєф рівнинного сходу — низовини і плоскогір’я — сформувався на давній платформі материка. Низовини — Амазонська, Оринокська і Ла-Платська — займають величезні простори. Вони мають плоску заболочену поверхню з широкими і глибокими річковими долинами. Ці низовини складаються з багатокілометрового шару осадових порід. Якби його можна було зняти, то ми б побачили у кам’яній платформі прогин.
Великі площі зайняті також плоскогір’ями — Гвіанським і Бразильським. Часто вони складаються із кількох плато. У пісковиках, якими складено плоскогір’я, річки прорізали глибокі долини, утворивши в річищах численні пороги.
На Гвінейському плоскогір’ї, в тій його частині, яка має назву Ла-Ґран-Сабана, знаходяться неприступні плато, що підносяться на кількасот метрів над гористою місцевістю. Вони мають пласкі вершини, прямовисні стіни і складаються з червоного пісковику. В Південній Америці їх називають мезас або столи. Місцеві індіанці іменують ці дива природи по-своєму — тепуї. Один із найвищих і найграндіозніших «столів» індіанці називають Рорайма. Він підноситься над рівнем моря на 2810 м і знаходиться на перетині кордонів Гайани, Венесуели й Бразилії.
Бразильське плоскогір’я є найбільшим за площею на материку. Його східний край піднятий. Тут, поблизу берега Атлантичного океану, знаходиться і найвища вершина плоскогір’я — гора Бандейра (Прапор) висотою 2890 м.
На гірському заході материка здіймаються величні гори Анди. За протяжністю (9000 км) вони не мають собі рівних, а за висотою поступаються лише найвищим горам Азії. Анди, що повторюють обриси західного узбережжя материка, називають «спинним хребтом» Південної Америки. Гори мають складну будову: вони тягнуться кількома величезними хребтами, які то віддаляються, то зближуються. Між хребтами лежать плоскогір’я. Багато гірських вершин перевищують 6000 м, а найвища — Аконкагуа — сягає позначки 6960 м. Вершини гір гострі, пікоподібні. Уздовж глибоких розломів земної кори здіймаються потужні вулкани. Найвищі вершини гір вкриті снігами й льодовиками, які лежать цілорічно і не тануть навть в районі екватора. Через свою важкодоступність Анди й нині маловивчені.
Процес гороутворення в Андах тут ще не завершився. Тому тут частими є землетруси й виверження вулканів. Найбільшими з діючих вулканів є Котопахі та Льюльяйльяко (6723 м) — найвищий вулкан світу. Останній катастрофічний землетрус відбувся в Андах у 1960 році. Потужні підземні поштовхи тривали на території Чілі 7 днів. За цей час було зруйновано 35 міст, сотні інших населених пунктів, загинуло близько 10 000 чоловік, понад 2 млн мешканців (це приблизна чисельність населення такої країни, як Латвія або Словенія) залишилися без житла. Цунамі зруйнували портові споруди та рибацькі поселення.
Рекорди світу
У Південній Америці розташовані найвищі вулкани світу: діючі - Льюльяйльяко (6723 м), Сан-Педро (6159 м), Котопахі (5897 м); згаслі - Охос-дель-Саладо (6880 м), Чимборасо (6310 м).
Подорож у слово
За однією з версій, назва Анди у перекладі з мови інків означає Мідні гори. Вірогідність такого тлумачення підтверджується наявністю численних родовищ мідних руд і вмінням стародавніх інків виплавляти мідь.
Корисні копалини материка. На півночі Південної Америки в товщах осадових порід знаходяться одні з найбільших у світі запасів нафти. Природний газ і нафта виявлені також у різних місцях Ла-Платської низовини.
У найдавніших гірських породах Гвіанського й Бразильського плоскогір’їв, як і в Африці, знаходиться родовища руд кольорових металів і дорогоцінного каміння. Тут є золото, алюмінієві, цинкові, олов’яні, вольфрамові та уранові руди, платина, нікель, алмази.
У Бразилії знайдено найбільші коштовні камені у світі — топази. Цей прозорий, безбарвний або з блакитним, жовтим чи червонуватим відтінком мінерал, може досягати значних розмірів.
Багаті на корисні копалини й Анди. Тут є поклади практично всіх руд кольорових металів.
Особливо багато мідної руди. В осадових товщах западин виявлені запаси нафти і кам’яного вугілля.
Однією з екологічних проблем, пов’язаних з видобутком корисних копалин на території материка, є те, що вони часто видобуваються відкритим кар’єрним способом. У цих велетенських ранах на тілі Землі працюють гігантські екскаватори та вантажівки.
Ескондіда та Чукікамата — два найбільших у світі кар’єри за видобутком мідних руд, що розташовані в Південній Америці.