Ви вже знаєте, що найважливішим кліматотвірним чинником є кількість сонячного тепла, яке одержує земна поверхня. Оскільки Африка розташована обабіч екватора між тропіками (тобто в межах жаркого теплового поясу), то вона одержує більше, ніж інші материки, сонячного тепла. На більшій її частині середня температура будь-якого місяця перевищує +20 °С. Водночас у горах, розташованих поза жарким поясом, узимку бувають морози до - 10°С і випадає сніг. Проте холодних, звичних для нас, зим в Африці не буває. Зима і літо різняться між собою здебільшого умовами зволоження. Літо — майже повсюдно сезон дощів, зима - бездощовий сезон. Винятком є район екватора, де опади бувають цілорічно, та пустелі, де дощів немає ні влітку, ні взимку.
Важливим кліматотвірним чинником є циркуляція повітряних мас. Над материком дмуть постійні західні вітри та пасати, які приносять сухе континентальне або вологе морське повітря. В екваторіальній частині Африки, де панують вологі екваторіальні повітряні маси, випадає дуже багато опадів —до 3 000 мм за рік. У тропічних широтах, де переважають сухі тропічні повітряні маси, опадів буває дуже мало — до 300 мм за рік.
Істотно впливає на формування клімату підстильна поверхня (рельєф, океанічні течії). Так, вершини високих вулканів Кенія і Кіліманджаро, незважаючи на близкість екватора, покриті багаторічними снігами. Холодні океанічні течії, що омивають береги Африки, не сприяють утворенню опадів. Так в результаті того, що вздовж південно - західного узбережжя протікає холодна Бенгельська течія на узбережжі материка формується пустеля Наміб.