Канада — федеративна держава, що складається з 10 провінцій та 3 територій. Столиця — Оттава (понад 1 млн осіб). Площа — 10 млн км.кв. Населення — понад 35 млн осіб. Державні мови — англійська та французька. Грошова одиниця — канадський долар.
картосхема адміністративного поділу Канади
Географічне положення Канади в найхолоднішій частині північної частини Америки значною мірою обмежує господарське освоєння та заселення більшої частини території країни. Канада має значні природні багатства. Країна посідає третє місце у світі за запасами нафти і шосте — за обсягами її видобутку. Значні площі в країні займають родючі землі, у водах Канади багато риби, а в лісах - хутрового звіра.
місцеположення Канади у світі та регіоні
Канада стала самоврядованим домініоном ще в 1867 р. і при цьому зберегла традиційні економічні й політичні зв’язки з Великою Британією. Країна є членом Співдружності націй.
Канада - величезна за площею країна, що займає майже четверту частину Америки та половину площі субрегіону Північна Америка. Всі її державні кордони по суходолу проходять зі США. Державний кордон між двома країнами є умовним.
Велике значення мають прикордонні території в організації спільних виробництв, зокрема автомобілебудування, туризму.
Із загальної площі Канади понад 10% припадає на острови. На півночі через Канадський Арктичний архіпелаг країна майже на 1800 км простягається за Північним полярним колом. Канада - одна з небагатьох країн світу, яка має вихід до трьох океанів, а також найдовшу берегову лінію. Вихід до трьох океанів, відкриває Канаді можливості для інтенсивного транспортного сполучення з країнами Європи та Східної Азії.
Історичний чинник.
Протягом кількох століть територія сучасної Канади перебувала під владою європейських країн. У XVII - XVIII ст. вона стала ареною запеклої боротьби між Великою Британією та Францією. У 1763 р. після тривалої війни Франція втратила всі свої володіння, і Канада стала британською колонією. У 1867 р. вона одержала статус домініону. Повна незалежність країни було визнано у 1931 р. На відміну від більшості розвинутих країн у Канаді на сировинні виробництва припадає понад 25% вартості матеріальної сфери. Інша особливість національної економіка Канади - її велика залежність від іноземних капіталовкладень, особливо США. Так, капітал США нині контролює 100% виробництва автомобілів і літаків, 99% видобутку нафти та вугілля, 82% хімічних виробництв, 70% транспорту, 67% видобутку корисних копалин, 52% виробництва сільгоспмашин.
За формою державного правління Канада є парламентською демократією у складі Співдружності націй. Формально главою держави є королева Великої Британії Єлизавета ІІ, а її уповноваженим представником — генерал-губернатор. Фактичні ж повноваження виконавчої влади належать уряду на чолі з прем’єр-міністром, що його формує двопалатний парламент. Канада — федеративна держава, у складі якої є провінції та адміністративні території.
Природні умови та ресурси.
Природні умови Канади дуже різноманітні. У рельєфі переважають рівнини. На заході тягнуться високі сейсмічно активні гори Кордильєри, на сході - давні низькі Аппалачі.
Клімат країни суворий. Більшу частину займають арктичний та субарктичний пояси. Відносно вузька південна частина Канади розташована в помірному кліматичному поясі. З просуванням вглиб материка зменшується зволоження та зростають річні амплітуди коливань температур повітря. Зими в центральній частині суворі, літо спекотне. Це головний район землеробства Канади.
Канада багата на мінеральні ресурси. З паливних корисних копалин країна має великі поклади нафти та природного газу, що зосереджено у Західноканадському басейні в межах передгірського прогину Кордильєр. За запасами нафти Канада посідає 3-тє місце в світі, поступаючись лише Венесуелі та Саудівській Аравії. На її території сконцентровано понад 10%світових запасів нафти. Є великі поклади бітумінозних (нафтових) пісків, що являють собою суміш глини, піску, води та нафти. Запаси газу менші: 19-те місце в світі та 3-тє в Америці (після США та Венесуели). Значні запаси кам'яного вугілля містяться в Західному басейні та сильно виснажені - у Східному.
Канада багата на різноманітні рудні корисні копалини, особливо руди кольорових металів. Їх поклади зосереджено або в межах Канадського щита Північноамериканської платформи (залізні, нікелеві, мідні, уранові, цинкові, кобальтові руди, золото, платина), або у провінції Британська Колумбія в межах сейсмічного поясу Кордильєр (мідні, поліметалічні, вольфрамові, молібденові, срібні руди).
З нерудних корисних копалин у Канаді є світового значення поклади калійної солі у провінції Саскачеван. У країні сконцентровано 58,4% світових запасів цієї хімічної сировини (1-ше місце у світі).
Водні ресурси Канади дуже великі: на країну припадає 15% прісної води світу. Річки порожисті, мають великий гідроенергопотенціал. У країні гідроелектроенергія - одна з найдешевших у світі. Через те Канада є другою країною в світі за обсягом виробництва гідроелектроенергії, на яку припадає близько 60% енергобалансу країни.
Канада має значні площі, вкриті родючими ґрунтами. Найкращі з них - чорноземи - розміщені в центральній степовій частині Канади. На сході та крайньому заході переважають родючі бурі та сірі лісові ґрунти. Сільськогосподарські землі займають лише близько 7% території Канади.
Канада має надзвичайно багаті лісові ресурси. За запасами деревини на душу населення країна не має собі рівних. Найбільші площі під лісом зайнято в провінціях Британська Колумбія, Квебек та Онтаріо.
лісовий пояс Канади
Працересурсний потенціал. Канада має значний працересурсний потенціал. Протягом XX ст. кількість населення країни зросла майже в шість разів. Причому аж до 90-х років XX ст. половину приросту забезпечувала імміграція. Канада відчуває потребу в трудових ресурсах. Основну економічну «віддачу» дають незалежні кваліфіковані іммігранти. Водночас частина канадців емігрує до США. Це переважно трудові міграції кваліфікованої робочої сили (інженерів, медичних працівників, дизайнерів), а також випускників канадських вишів у пошуках роботи.
Населення Канади.
Сучасне населення Канади утворилося внаслідок імміграції. Наслідки цього й до сьогодні відчуваються в країні, що є однією з найбільш етнічно різноманітних і багатонаціональних держав. У Канаді нині проживає понад 250 етнічних груп.
Більшість сучасних канадців вважають своїми предками вихідців з Британських островів, Франції, Німеччини, Італії. Найбільші етнічні меншини Канади - це колишні мешканці Південної Азії (5,6 %), китайці (4,6 %), чорношкіре населення (3,5 %). Корінне населення Канади - індіанці, ескімоси (інуїти) й інші — становить менше ніж 5 % від загальної кількості мешканців. Майже 4 % населення Канади має українське походження.
Канада є двомовною. Державними мовами в країні є англійська, якою розмовляє близько 60 % населення, і французька (менше ніж 20 %).
Канада має порівняно нечисленне населення - 36,3 млн осіб у 2016 р.
динаміка змін кількості населення Канади
Розміщене воно по території вкрай нерівномірно. При цьому Канада характеризується дуже низькою густотою населення - 4 особи/км.кв.
густота населення Канади (осіб/км кв)
Найгустіше заселена найсприятливіша для життєдіяльності людини порівняно вузька смуга півдня Канади, яка простягається вздовж кордону зі США. Тут у зоні мішаних лісів, лісостепу і степу мешкає близько 90 % населення. Малозаселеними є території в центральній частині країни в широкій зоні тайги й у тундрі. Крайня Північ, що характеризується суворим арктичним і субарктичним кліматом, а також високогір’я мало придатні для життя людей і є подекуди зовсім безлюдними.
Природний приріст населення Канади становить менше від 1 % (0,73 %). Адже для країни характерні низька народжуваність (10,3 народжень на 1 тис. мешканців) і «старіння» населення. Через зростання тривалості життя (нині 82 роки) в Канаді спостерігається неухильне зростання частки людей похилого віку, на яку нині вже припадає близько 19 % населення країни. Тому найголовнішим чинником формування населення країни є імміграція.
статево - вікова піраміда Канади
Останнім часом щорічно до країни прибуває понад 260-270 тис. мігрантів. Канада посідає 8-ме місце у світі за чисельністю іноземців, що мешкають на її території (7,5 млн). Якщо в минулому близько 3/4 іммігрантів прибували з Європи, то нині більшість іммігрантів - це вихідці з країн Азії. Помітно зросла й частка іммігрантів, що прибувають до Канади з Африки. Більшість іммігрантів була прийнята Канадою, з огляду на їхню освіту, знання і професійні навички, що можуть бути корисні для економіки країни. При цьому найбільшу частку становлять мігранти у віці від 25 до 35 років.
Канада є дуже урбанізованою країною, у містах проживає понад 82 % населення країни. Найбільші міста - Торонто (2,7 млн), Монреаль (1,7 млн), Калгарі (1,2 млн). Інші міста, зокрема й столиця Оттава, мають чисельність населення менше за 1 млн. Та якщо зважати на утворені містами агломерації, то чисельність мешканців значно більша. Так, наприклад, міська агломерація Торонто налічує близько 6 млн осіб, а Монреаля - 3,5 млн.
Первинний сектор економіки
Канада має високорозвинуту гірничодобувну промисловість. У країні добувають понад 60 видів мінеральної сировини та діють понад 250 гірничозбагачувальних фабрик. Канада є найбільшим постачальником мінеральної сировини.
Найбільшу цінність серед корисних копалин Канади мають нафта і природний газ, на які припадає понад 2/3 загальної вартості видобутку корисних копалин. Близько 90% канадських нафти і природного газу добувають у провінціях Альберта та Саскачеван у Західноканадському нафтогазоносному басейні. Ведеться видобування кам'яного вугілля на території чотирьох провінцій. Найбільший з них - у Західному басейні на території провінцій Альберта та Британська Колумбія. Канада посідає 9-те місце в світі за видобутком залізних руд.
Канада належить до числа провідних країн світу з видобутку руд кольорових металів, зокрема руд нікелю, вольфраму, цинку, молібдену, кобальту, платини, міді, свинцю, урану, срібла, золота. Переважна більшість копалень розміщується або в центральних та степових провінціях Онтаріо, Манітоба та Квебек, або на заході та півночі країни: у провінції Британська Колумбія, на території Юкон або Північно-Західній території.
Україні видобувають нерудну сировину, зокрема калійну сіль у провінції Саскачеван. Сірку в Канаді добувають з природного газу та супутніх газів переробки нафти.
Завдяки багатству ресурсів лісова промисловість Канади набула великого розвитку. Країна експортує багато пиломатеріалів і газетного паперу. За обсягом виробництва пиломатеріалів і фанери Канада посідає 2-ге місце у світі (після США). 2/3 лісопильної промисловості країни зосереджено у провінції Британська Колумбія. За виробництвом паперу і картону Канада поступається лише США та Японії, а за виробництвом газетного паперу посідає 1-ше місце у світі.
Усільському господарстві Канади переважають великі фермерські господарства площею 50 га і більше. Вони займають 70% усіх сільськогосподарських угідь, мають високий технологічний рівень забезпечення.
Зернове господарство посідає провідне місце в агровиробництві Канади. Основні райони вирощування зернових, в основному пшениці, - це степові провінції: Саскачеван (половина усієї пшениці країни), Альберта, Манітоба. За експортом пшениці та ячменю Канада посідає одне з перших місць у світі.
Зметою диверсифікації виробництва у степових провінціях вирощують також овес, ячмінь, жито, льон-довгунець, тютюн. В останні роки, зважаючи на зростаючий попит на нові рослини, почали культивувати сочевицю, ріпак та женьшень. Основними районами садівництва та картоплярства є східні провінції країни. На півдні провінцій Британська Колумбія, Онтаріо, Квебек, Нова Шотландія культивують виноград.
Природні пасовища та значне виробництво зернової продукції сприяють розвитку тваринництва. Переважають найбільш інтенсивні напрями: розведення великої рогатої худоби, домашньої птиці, свиней. Найбільш вирізняється поголів'ям корів м'ясних порід провінція Альберта. Звідси перевозять яловичину до інших провінцій Канади, а також експортують у США. Молочні породи корів розводять у провінціях Квебек та Онтаріо. Виробництвом м'яса курчат та яєць вирізняється Британська Колумбія.
Атлантичні провінції відомі своїм рибальством. Канада - відомий світовий постачальник мороженої риби. Традиційним для країни є хутровий промисел. На острові Принца Едуарда розташована звіринницька ферма, де вирощують норку, лисицю, нутрію, шиншилу.
Вторинний сектор економіки
Промисловість Канади представлена практично всіма видами сучасного виробництва. Канада посідає провідні місця у світі за видобутком урану, азбесту, нікелю, цинку, срібла, міді, золота, свинцю. Велике значення має видобуток нафти (218 млн т — VI місце в світі) й природного газу (152 млрд м3 - V місце), родовища яких знаходяться у штаті Альберта. Велику роль в енергетиці відіграють гідроресурси, на ГЕС виробляють 61 % електроенергії. На 4 АЕС припадає 17 % канадської електроенергії. Дешева електроенергія стала запорукою розвитку енергоємного металургійного виробництва, зокрема виплавки алюмінію (3,2 млн т - III місце в світі). Чорна металургія працює на місцевій сировині (залізна руда Лабрадору).
Основою обробної промисловості є машинобудування, і зокрема автомобілебудування. Останнє базується на філіях і дочірніх підприємствах американських та японських компаній. Виробляють 2,3 млн авто (центри - Онтаріо і Квебек). Крім того, у Канаді виготовляють мотоцикли, снігоходи (понад 400 тис.), середньомагістральні літаки; прискореними темпами розвиваються такі нові напрямки господарства, як виробництво електронного й електротехнічного обладнання, різних засобів телекомунікації. Хімічна промисловість має багату сировинну базу і представлена рядом великих заводів із виробництва сірчаної кислоти, мінеральних добрив, синтетичного каучуку, гумових виробів, пластмас.
Третинний сектор економіки
Провідним видом третинної діяльності є роздрібна торгівля. У ній зайнято 12 % канадців (2017 р.). У країні діють великі мережі супер- і гіпермаркетів (більшість із США) та численні сімейні малі магазини і крамниці.
Основою фінансових послуг є Торонтська фондова біржа, яка за обсягом щоденних операцій є другою у Північній Америці. Добре розвинена сфера кредитів населенню. Канадська банківська система є однією з найрозвиненіших у світі.
Канадські ІТ-компанії є потужними розробниками програмного забезпечення і відеоігор. За кількістю зайнятих у цьому сегменті ІТ-технологій Канада посідає третє місце у світі після США і Японії. Це дрібні фірми, які мають високий рівень інноваційної діяльності. Переважно вони зосереджені у провінції Квебек. Частина з них є філіями французьких компаній (наприклад, «Юбісофт»). У Британській Колумбії розробляють програмне забезпечення для створення мультиплікаційних фільмів для великих кінокомпаній Голлівуду (США). Тому тут переважають філії компаній із сусідньої країни (наприклад, «Електронікс Артс»).
Туризм залишається важливою частиною сфери послуг Канади. Цю країну переважно відвідують громадяни США, які подорожують на приватних автомобілях. Найбільше їх приваблюють природні принади північного сусіда.
Основу транспортної мережі Канади становить четверта у світі за протяжністю залізнична мережа. Вона сполучає всі важливі міста країни від Атлантичного до Тихого океанів. Залізницею переважно перевозять продукцію зовнішньої торгівлі (наприклад, зерно). За вантажооборотом лідерами є залізничні вузли Монреалю, Калгарі, Торонто.
Автомобільний транспорт Канади представлений автострадами, які сполучають великі міста та виходять у США. У межах міських агломерацій добре розвинена мережа громадського транспорту.
Трансканадське шосе (7,8 тис. км)
Передусім на експорт орієнтовані морські порти Канади — Ванкувер, Монреаль, Галіфакс, Сент-Джон, Торонто. Особливе значення має каналізований шлях від затоки Святого Лаврентія до Великих озер, яким курсує значна частина морських суден до провідних міст США у Приозер’ї.
Просторова організація виробництва
Для просторової організації господарства Канади характерні диспропорції розвитку різних регіонів. «Економічним серцем» Канади є центральні провінції Онтаріо та Квебек.На них припадає 65% ВВП країни. Там зосереджено 77% промислового виробництва країни та більшу частину сфери послуг.
Високими темпами розвивається економіка провінції далекого заходу Канади - Британської Колумбії. Її економічний центр Ванкувер перетворюється на важливий «полюс росту» всього АТР. У зв'язку з видобутком нафти та природного газу зростає також значення провінції Альберта.
Водночас економічне значення чотирьох східних атлантичних провінцій (Ньюфаундленду, Острова Принца Едуарда, Нью-Брансуїка та Нової Шотландії) дуже незначне. На них припадає лише 5 % ВВП Канади.
Для нинішнього етапу розвитку економіки Канади характерний довгостроковий процес переміщення центру її ваги зі східних провінцій у західні. Це впливає на динаміку пропозицій робочих місць та напрямки міграцій всередині країни.
Зовнішньоекономічні зв'язки
Склад експорту Канади відрізняється від інших високорозвинених країн більшою часткою сировини, напівфабрикатів і продовольства (30%). Автомобілі, машини й обладнання в експорті Канади становлять 34 %, готові промислові вироби — 31%. В імпорті переважають технології та промислове обладнання, електроніка, товари легкої промисловості.
Найбільшим зовнішньоторговельним партнером країни є США: між двома країнами склався своєрідний поділ праці у сфері спільного використання природних і трудових ресурсів Канади. Далі йдуть Китай, Мексика, Велика Британія та Японія.