Офіційна назва країни - Республіка Індія. Площа - 3,2 млн км2, населення - 1 млрд 343 млн осіб, столиця - Нью-Делі. Індія посідає сьоме місце у світі за площею і друге за кількістю населення. Індія - федеративна держава, а за формою державного правління - парламентська республіка. Офіційних мов у країні дві - хінді й англійська. Грошовою одиницею є індійська рупія.
Індія розташована в Південній Азії на півострові Індостан, що за формою нагадує трикутник, неначе відгороджений від іншої Азії високою стіною Гімалаїв. До складу її території, крім материкової частини, входять численні острови — Лаккадівські (Аравійське море), Андаманські й Нікобарські (Бенгальська затока).
Країну омивають води Індійського океану. Берегова лінія слабо порізана. Тут немає глибоких заток та бухт, зручних для будівництва портових споруд.
Індія майже повністю розташована на півострові Індостан. На північному заході Індія межує з Пакистаном, на півночі має протяжні кордони з Китаєм, які перериваються кордонами з двома королівствами - Непалом і Бутаном. На північному сході сусідами Індії є М’янма і Бангладеш. Більша частина території країни на заході, сході і півдні омивається водами Індійського океану і його морів. Здавна через територію Індії проходили важливі торговельні і транспортні шляхи, які й нині мають велике значення для розвитку держави.
Індія на карті
Напруженими залишаються відносини з Пакистаном через його територіальні претензії щодо північної частини штату Джамму і Кашмір. Несприятливими є й кордони з Афганістаном, на території якого протягом кількох десятиліть триває громадянська війна. Складними є стосунки Індії з Китаєм через неврегульованість кордону в Гімалаях та деякі політичні суперечки. Існують спірні ділянки кордону з Бангладеш. Всередині самої Індії політична ситуація є дуже нестабільною. Особливо це стосується штату Пенджаб, жителі якого вимагають незалежності та проголошення власної держави.
Найбільші морські порти розміщено в штучних бухтах (Мумбай, Ченнай) та гирлах річок (Колката).
Природні умови та ресурси Індії
Індія є переважно рівнинною країною. ЇЇ більшу частину становить плоскогір'я Декан, розташоване на давній платформі. На півночі плоскогір'я переходить у Індо-Ґанґську низовину, сформовану річковими наносами. На крайньому півночі розкинулася система молодих гір Гімалаїв.
рельєф Індії
Клімат країни субекваторіальний мусонний. Агрокліматичні умови на більшій її частині сприятливі й дають змогу займатися землеробством протягом усього року. В Індії виділяють три сезони: сухий прохолодний (листопад-лютий), сухий жаркий (березень-травень) та вологий жаркий (червень - жовтень). Понад 40 % орних земель зрошуються.
Індія багата на мінеральні ресурси. До осадового чохла платформи приурочено великі родовища паливних ресурсів, перш за все - кам'яного вугілля. 3/4 його видобутку припадає на Східний басейн, який називають «Індійським Руром». Нафту та природний газ видобувають на північному сході та шельфі Аравійського моря. Свої потреби в нафті та природному газі Індія задовольняє лише частково.
На щитах платформи ведеться розробка рудних ресурсів. Індія відома значними запасами залізних та марганцевих руд. Їх родовища концентруються в східній та центральній частинах країни.
Покладів руд кольорових металів значно менше. Індія входить до топ-5 країн світу за запасами бокситів. їх родовища є на сході країни. Там також відомі поклади хромових та цинкових руд, на півночі - мідних руд.
Індія має багаті поклади деякої нерудної сировини. Зокрема країна дає 4/5 світового експорту слюди. Є також поклади графіту (на північному сході) та кухонної солі (на північному заході).
Великі запаси водних ресурсів концентруються в річках, однак їх рівень сильно коливається протягом року. Головною річкою є Ґанґ. Порожисті річки Гімалаїв та плоскогір'я Декан багаті на гідроенергоресурси.
Індія дуже багата земельними ресурсами. Структура земельного фонду вирізняється надзвичайно високим (56%) рівнем розораності. За загальними площами оброблюваних земель країна поступається лише США. Понад половину ріллі припадає на родючі ґрунти, що сформувалися на річкових наносах Індо-Ґанґської низовини. Дуже родючі тропічні чорні ґрунти (регури) поширені на плоскогір'ї Декан.
розподіл площі орних земель по країнах
Лісові ресурси країни вкрай виснажено. Нині вони вкривають лише 20% території країни і переважно збереглися на сході.
Населення Індії
Населення Індії становить 1,282 млрд осіб (2017 р.). Це багатонаціональна держава світу, де налічують понад 500 етносів. Проте понад 70 % становить населення індоарійського походження, ще 25 % - це дравіди і монголи, 3 % - інші етноси. Хінді - найпоширеніша мова і є основною для 41 % населення. Англійська мова має статус допоміжної офіційної мови і є найважливішою мовою для національної, політичної і комерційної комунікації. Крім двох офіційних мов, в Індії користуються ще сімнадцятьма мовами, серед яких найпоширенішими є пенджабська, бенгальська і кашмірська.
За віросповіданням у країні переважають прихильники індуїзму - майже 80 %. Другою за чисельністю конфесією є мусульмани (близько 10 %). Представники інших віросповідань нечисленні: християни становлять близько 3 %, сикхи - 2 %, буддисти - 1 %.
За винятком пустель на північному заході й гірських регіонів на півночі, в країні спостерігається дуже велика густота населення. Показник більше 400 чол. на км. кв. Найбільше мешканців проживає на півночі вздовж берегів Гангу й інших долин річок і у південних узбережних районах.
густота населення
Особливості народів і націй. За індуською традицією, люди з народження належать до різних соціальних груп - каст, кожна з яких має свою кухню, одяг і виконує певну роботу. У країні велике значення надається родинним зв’язкам, тому шлюб - це більше об’єднання родин, а не союз двох людей. За усталеними традиціями дружину чи чоловіка своїм дітям обирають батьки.
Трудові ресурси становлять понад 60 % населення країни, близько 50 % з яких зайнято у сільському господарстві. Цей показник є одним із найвищих у світі. Характерними рисами у структурі зайнятості населення є низька частка зайнятих жінок, високий рівень безробіття, низький рівень зайнятих за наймом і переважання кількості самозайнятих трудових ресурсів.
Майже 2/3 населення Індії проживає в сільській місцевості. В останні десятиріччя спостерігається активний розвиток великих міст і міського населення. Характерним є те, що третина містян зосереджена всього в 23 великих містах. Міграція населення із села до міста зумовлена пошуком роботи і ліпших соціальних умов, зокрема охорони здоров’я і освіти. Наразі міське населення становить 34 % від загальної чисельності населення. Найбільшими мегаполісами країни є Делі (25 млн осіб), Мумбаї (21 млн), Колката (12 млн) і Бангалор (10 млн осіб).
найбільші міста Індії
№
Місто
Площа, км.кв
Населення, млн осіб
місто
агломерація
1
Мумбаї
603
13,9
21,3
2
Делі
1483
12,5
18,9
3
Бангалор
741
5,4
6,5
4
Колката
185
5,0
15,4
Однією з найбільших соціальних проблем Індії є велика кількість населення, що перебуває за межею бідності. За офіційними даними, це понад 20 % людей, переважно мешканці сільської місцевості.