Офіційна назва - Республіка Польща. До складу країги входить 16 воєводств.
воєводства Польщі
Є членом ООН, НАТО, Європейського Союзу. Польщу вважають справжнім європейським феноменом. ЇЇ називають «Китаєм Європи», який не припиняє свого динамічного розвитку. Нині Польщу відносять до країн середнього рівня розвитку. Вона посідає 23-тє місце у світі та 10-те в Європі за ВВП. Серед країн Східної Європи Польща поступається за ВВП лише Росії. Польща посідає 21-ше місці в світі та 8-ме в Європі за золотовалютними резервами.
зміни ВВП Польщі та України
Економіко - географічне положення Польщі
Польща - держава Східної Європи. Польща межує з Німеччиною, Чехією, Словаччиною, Литвою, а також з країнами з перехідною економікою: Україною, Білоруссю та Росією. Партнерами Польщі в ЄС та у військово-політичному блоці НАТО є Німеччина, Чехія, Словаччина та Литва.
Польща розташована на перетині транзитних шляхів сполучення між Західною, Північною та Східною Європою.
Напівночі має широкий вихід до Балтійського моря (порти Гданськ, Гдиня, Щецин). Сприятливим для розвитку країни є наближення до мінерально-сировинних баз Східної Європи: нафтогазових родовищ Росії, залізних руд України, лісових ресурсів Росії та Білорусі.
розміщення Польщі в Європі
Природно - ресурсний потенціал
Більшу частину Польщі займає добре освоєна людиною Польська низовина. 20% території країни припадає на гори: на південному-заході підіймаються давні низькі Судети, на півдні - молоді середньовисотні Карпати з найвищою частиною Татрами.
Польська низовина
Клімат країни помірний, з надмірним зволоженням і невеликим сезонним коливанням температур.
Польща забезпечена окремими видами мінеральних ресурсів. З паливних корисних копалин вирізняються великі поклади кам'яного та бурого вугілля (Верхньосілезький кам'яновугільний басейн, з рудної сировини - родовище мідних руд біля м. Легниця. Значними також є поклади поліметалічних руд у Верхній Сілезії. З нерудних корисних копалин видобувають самородну сірку на південному сході, а також бурштин, калійну та кухонну солі - на півночі.
Водні ресурси країни є значними. Найбільшими річками є Вісла та Одра. Вони судноплавні лише на окремих ділянках. На півночі країни є багато дрібних озер. Цей район називають Мазурським Поозер'ям.
Земельні ресурси Польщі досить різноманітні. На півночі переважають кислі підзолисті та дерново-підзолисті ґрунти, на півдні - родючі бурі лісові. Лісові ресурси недостатні.
поширення лісів в Польщі
Своїми рекреаційними ресурсами вирізняються Балтійське узбережжя та північне Поозер'я. Польські міста (Краків, Варшава) приваблюють туристів своїми історичними пам'ятками. Гірськолижні курорти створено в горах.
Населення Польщі
Для демографічної ситуації Польщі характерний І тип відтворення населення. Народжуваність у країні є низькою й становить 9,6 осіб/тис. Смертність перевищує народжуваність й становить 10,3 осіб/тис. Через те спостерігається депопуляція: від'ємний природний приріст - 0,7 осіб/тис. Середня очікувана тривалість життя - 77,4 року. Статево-вікова піраміда має ознаки скорочувального типу. Чисельність працездатного населення удвічі є більшою, ніж дітей та літніх людей разом. Таке співвідношення створює відносно низьке соціальне навантаження для суспільства. В майбутньому це призведе до великої кількості людей похилого віку і малу кількість дітей.
статево - вікова піраміда Польщі
Для країни характерне негативне сальдо міграцій або близьке до нуля. Багато поляків працюють у сусідніх розвинутих країнах Європи. Водночас Польща є привабливою для імміграції з України, Молдови, ряду країн Азії. Польща достатньо забезпечена трудовими ресурсами. Польщі вдалося залучити понад 2 тис. іноземних компаній для організації виробничої діяльності. Через це країна посіла 3-тє місце в ЄС за числом робочих місць.
Повоєнний перегляд кордонів і численні міграції призвели до того, що сучасна Польща є однією з найбільш однонаціональних країн світу: 96,7% її населення становлять поляки. Незначну частку становлять німці, білоруси, українці, цигани.
Густота населення становить трохи більше 120 чол на кв. км. Дещо вище показники в центрі та на сході, зокрема в Мазовецькому воєводстві (із Варшавою та Плоцьком), значно вище — від 220 до 350 осіб/км. кв — у Малопольському й Силезькому воєводствах, які розташовані на півдні Польщі (адміністративні центри — міста Краків, Катовіце). Найнижчі показники на заході та північному заході.
густота населення Польщі
Понад 61 % поляків живуть у містах. На території країни знаходяться 9 міських агломерацій, кожна з яких має близько 2 млн осіб, найбільшою з них є Верхньосілезька, в якій мешкають понад 2,8 млн осіб.
зайнятість населення за секторами економіки
Як бачимо з діаграми, для Польщі є характерним висока частка зайнятості в секторах третинного сектору.
Загальна характеристика розвитку господарства Польщі.
Після вступу до Європейського Союзу у 2004 р. Польща переорієнтувала свою економіку на внутрішній ринок ЄС. Машинобудування та виробництво тканин поступилися місцем виробництву харчових продуктів, індустрії одягу та взуття, хімічним виробництвам. Посилилося значення видобування мінеральних ресурсів і металургії. Зросло експортне значення польського аграрного сектору.
Нині щорічне зростання ВВП країни становить майже 3,5%. Польща має великий внутрішній споживчий ринок. Через те експорт країни не перевищує 40% ВВП. Середній та малий бізнес, частка якого досягла майже половини ВВП, визначають темпи його подальшого зростання. Такі великі показники та темпи зростання ВВП зумовлені реформами, які були проведені в Польщі у 1989 році. План Бальцеровича, або «шокова терапія», передбачав швидкі реформи з приватизації державних підприємств, підтримку малого та середнього бізнесу, лібералізацію цін. Країні була надана допомога Міжнародного валютного фонду (МВФ) для стабілізації економіки та Всесвітнього банку для модернізації підприємств. Внаслідок цього спад в економіці та рівень життя населення вже з 1992 р. змінилися стабільним підйомом.
Нині Польща - це індустріально-аграрна країна з ринковою економікою.
Первинний сектор економіки Польщі.
Аграрний сектор є одним з найважливіших виробництв Польщі, на нього припадає 4,5% ВВП. Після низки реформ та з допомогою Всесвітнього банку на селі було створено сучасну інфраструктуру, модернізовано механізацію виробництва. Первинний сектор Польщі має значно більший розвиток і значення для країни ніж в інших постсоціалістичних країнах Європи.
структура сільгоспугідь у рільництві Польщі
Рослинництво є основним аграрним виробництвом у Польщі. Країна - один з найбільших у Європі виробників жита, цукрового буряку, картоплі.
Освоєно виробництво заморожених овочів, свіжих яблук та яблучних консервів, свіжої полуниці. У рільництві найбільші площі зайнято під зерновими культурами. На північному сході поширено посіви картоплі, жита, вівсу та льону, у центрі та на півдні - пшениці, цукрового буряку, хмелю. Навколо Варшави та у Прикарпатті поширене садівництво.
виробництво сільськогосподарської продукції
Утваринництві переважає свинарство. Крім того, розводять молочно-м'ясне поголів'я великої рогатої худоби, домашню птицю, вівців, бджіл, ставкову рибу. Розведення великої рогатої худоби притаманне південним районам країни. В околицях великих міст розвивається птахівництво.
Попри негативні очікування, вступ Польщі до ЄС позитивно вплинув на розвиток аграрного виробництва. Дрібні фермерські господарства отримали доступ до європейських програм субсидіювання, а пристосування нормативів якості до стандартів ЄС дало змогу вийти на прибуткові ринки країн Західної Європи. І при цьому темпи зростання виробництва сільськогосподарської продукції збільшується з кожним роком. У сільському господарстві Польщі задіяно велику кількість трудових мігрантів з України.
Вторинний сектор економіки.
Господарство Польщі має потужну промисловість. У ХХ ст. основним її спрямуванням була важка промисловість, переважно на ресурсах Сілезії. За останні кілька десятків років Польща осучаснила структуру промисловості, зокрема збільшила виробництво транспортних засобів, електроніки та електротехніки, споживчих товарів. Запровадження ринкових методів управління дало змогу підвищити рентабельність важких виробництв.
Основу електроенергетики забезпечують ТЕС, що працюють на власному вугіллі Верхньої Сілезії, нафті й газі, що надходять до Польщі трубопроводами з Росії. Головним напрямом використання відновлюваних джерел енергії є спалювання біомаси, що забезпечує близько 6 % потреб країни в електроенергії. ГЕС, ВЕС і СЕС відіграють лише допоміжну роль.
Польща має добре розвинену чорну металургію. Країна входить до двадцятки найбільших світових виробників сталі. Головні центри — Краків, Варшава, Катовіце, Ченстохова, Стальова Воля. Виробництво повністю залежить від привізної залізної руди, зокрема з України та Швеції.
Основним регіоном розвитку кольорової металургії є Нижня Сілезія. Там залягають багаті поклади руд кольорових металів, особливо мідних. Район Легниця, Глогув, Любін, Польковіце належить до провідних у Європі за виплавкою міді. За цим показником Польща посідає 12-те місце у світі. Вона також є найбільшим у Європі й п’ятим у світі виробником срібла, 15-м — цинку.
Машинобудування має багатопрофільну спеціалізацію. У районах розвитку гірничо-видобувної та металургійної промисловості (в Сілезії) є попит на важке промислове устаткування, виробництво якого там налагоджено вже впродовж тривалого часу. Проте нині міжнародну спеціалізацію Польщі визначають сучасніші виробництва, зокрема транспортне машинобудування. Збирання легкових автомобілів (переважно марок Фіат та Фольксваген) налагоджене у містах Бєльсько-Бяла, Познань; двигуни виробляють у Тихи та Валбжиху; вантажівки (Манн, Сканія) — у Кракові, Слупську; автобуси — у Познані, Солець-Куявському, Вроцлаві.
автомобілебудівні центри
Рухомий склад залізниць випускають у Вроцлаві, Лодзі, Катовіце.
Суднобудівні заводи працюють у Гданську, Гдині, Щецині.
Польща відома виробництвом легкомоторних літаків і гелікоптерів (Мелець, Свідник), у Вроцлаві працює філія американської компанії UTC Aerospace Systems, що проводить аерокосмічні інженерні розроблення.
Виробництвами спеціалізації Польщі є електротехніка та електроніка (центр — Вроцлав).
Хімічна промисловість спеціалізується як на основній хімії, так і на нафтопереробленні та хімії органічного синтезу. Основна хімія виробляє добрива, сірчану кислоту, соду, використовуючи місцеву сировину. Нафтоперероблення та органічна хімія тяжіють до нафто- і газопроводів. Добре розвинені виробництва нафтопродуктів, побутової хімії, лаків і фарб, штучних волокон, пластмас, ліків та косметичних товарів. Найбільші центри — Вроцлав, Варшава, Краків, Жешув, Гданськ.
Завдяки дешевшим порівняно із Західною Європою трудовим ресурсам, у Польщі добре розвинені виробництво тканин, одягу, взуття. Основні центри — у Лодзі та околицях, а також міста Верхньої та Нижньої Сілезії.
Активно розвивається виробництво харчових продуктів, зокрема м’ясних і молочних, плодоовочевих консервів, цукру, напоїв.
економічна карта Польщі
Третинний сектор економіки Польщі
Польща має сучасну транспортну мережу. В країні сформувалася інтегрована транспортна система наземного транспорту, що складається з автомобільних, залізничних й річкових шляхів. 85% усіх вантажів перевозять вантажні автомобілі. Територією країни проходять транзитні автомагістралі, що з'єднують європейські країни з азійськими.
Залізничні дороги є власністю держави. Швидкісними залізницями з'єднано найважливіші транспортні вузли країни: Варшаву, Вроцлав, Познань, Гданськ.
УПольщі добре розвинуте річкове судноплавство, що має зв'язок з Балтійським морем.
Першочергового значення для зв'язків Польщі зі світом набули морські порти: Гданськ, Щецин, Гдиня, Свіноуйсьце. Польща має великі морські торговий та рибальський флоти.
Авіаційний транспорт важливий лише у зовнішніх пасажироперевезеннях. Найбільшим польським аеропортом є варшавський аеропорт «Окенце».
Загалом у сфері послуг зайнято більше 60 % поляків. Переважає за структурою зайнятості роздрібна торгівля і надання побутових послуг.
Найшвидшими темпами розвивається туризм. Кількість іноземних туристів за останні 10 років зросла більше ніж у п’ять разів. Цьому сприяє наявність значної кількості місць для відпочинку в горах і на морі а також численні пам’ятки історії і культури. Добре розвинена готельно-ресторанна інфраструктура та транспортна мережа дають змогу швидко й з комфортом відвідати вподобане місце.
Значний приток іноземного капіталу до країни сприяв суттєвому розвитку фінансових послуг. Іноземні компанії контролюють польський ринок фінансово-кредитних і страхових послуг.
Зовнішні економічні зв'язки.
Польща активно підтримує зовнішні економічні зв'язки з багатьма країнами світу. Більша частина її товарообігу припадає на країни ЄС та держави Східної Європи. Для країни характерне позитивне сальдо зовнішньої торгівлі.
На світовий ринок Польща експортує мінеральну сировину (вугілля, мідні руди), сталь, хімікати, деякі машини та обладнання, харчові продукти, а також живу худобу. Польська побутова техніка, одяг та взуття орієнтовано на ринки країн Східної Європи.
Найбільшу частку в імпорті Польщі становлять поставки сирої нафти та природного газу, а також автомобільних запчастин. Щорічно зростає імпорт технологій та робочої сили. Польща є перспективною державою для іноземного інвестування завдяки низькому ризику фінансової кризи.