Офіційна назва держави - Французька Республіка. Її площа становить 551,6 тис. км2 (друге місце в Європі та 49 у світі), а населення - понад 67 млн осіб (четверте місце в Європі і 22 у світі), пересічна густота населення - 109 осіб на кв.км.
Форма державного правління - президентсько-парламентська республіка. Франція є унітарною державою. Вона складається разом із Корсикою з 22 регіонів, які поділяються на 96 департаментів.
провінції Франції
Заморськими департаментами Франції є Французька Гвіана, Гваделупа, Мартиніка, Реюньйон. Її територіальними одиницями з особливим статусом є: Майотта, Сен-П’єр, Мікелон. Заморські французькі території представлені багатьма островами, зокрема Французькою Полінезією. Столиця Франції - місто Париж. Державна мова країни - французька. Франція - член ЄС і НАТО, входить до «Великої сімки», є засновником ООН.
Особливості економіко-географічного положення Франції визначаються:
компактністю території країни (нагадує п’ятикутник, за що вона дістала образну назву Пентагон) і відносно великими розмірами (у Європі за площею поступається лише Україні);
її розташуванням на території Західної Європи — економічного центру світового значення, причому північний захід країни входить до складу «центральної осі розвитку»;
деякою периферійністю частини території Франції, що повністю компенсується наявністю широкого виходу до незамерзаючого узбережжя Атлантичного океану та Середземного моря з численними затоками й гирлами судноплавних річок, зручних для будівництва портів;
наявністю численних сусідів на суходолі (межує з вісьмома країнами; усі вони мають високий рівень розвитку, більшість входить до складу ЄС), серед яких особливе значення має сусідство з країнами «Великої сімки» — Німеччиною та Італією;
наявністю важливих шляхів сполучення, які забезпечують зв’язки Середземномор’я і Центральної Європи, а також Центральної Європи та Атлантики.
Природні умови Франції.
Важливим чинником розвитку економіки Франції є її природно-ресурсний потенціал. Природні умови і ресурси країни загалом сприятливі для ведення господарства і комфортного проживання людей. Природні умови, а саме рельєф більшості території країни і клімат, сприятливі для ведення сільського господарства. На мінеральні ресурси Франція небагата. Так, у Лотарингії є незначні запаси кам’яного вугілля і залізної руди, у Центральному масиві - запаси урану, який використовують на атомних електростанціях. Як енергетичний ресурс використовується також енергія гірських річок. На півдні - у Провансі і Лангедоці - видобувають боксити. Країна багата на природні будівельні матеріали, а також калійну і кухонну сіль.
Особливості рельєфу, а саме гірські масиви Альп і Піренеїв, є важливим чинником розвитку туризму. Туристичними ресурсами є й морські узбережжя з чудовими пляжами, судноплавні річки, серед яких Сена, Луара, Гаронна, Рона. У межах країни експлуатуються численні джерела цілющих мінеральних вод. Територія Франції вкрита широколистими лісами, які становлять понад 25 % площі країни, на півдні - середземноморський маквіс, що подекуди змінює культурна рослинність - маслинові гаї, виноградники, фруктові і декоративні дерева. З метою збереження флори і фауни створено 11 національних природних парків, ландшафти яких є важливими рекреаційними ресурсами країни.
Населення Франції.
Чисельність населення Франції постійно зростає, хоча останнім часом темпи дещо сповільнилися.
динаміка зміни кількості населення Франції
Нині демографічна ситуація в країні тривожна. Природний приріст став мінімальним (0,3 %), а в економічно відсталих районах центру та південного заходу країни, де більша частина населення - літні люди, смертність навіть переважає над народжуваністю. Державна політика спрямована на заохочування народжуваності.
Для Франції притаманні інтенсивні міграційні процеси. У країні зареєстровано близько 6 млн іноземців, переважно вихідців з колишніх колоній. Іноземні працівники (переважно алжирці, португальці, іспанці) становлять майже 10 % економічно активного населення країни.
статево-вікова піраміда Франції
Сьогодні населення Франції становить близько 68 млн. чол. Щільність розселення у Франції становить 116 осіб на км.кв. За цим показником вона більш ніж удвічі поступається Німеччині. Найгустіше заселені узбережжя Середземного моря, Корсика, Ельзас, Ардени, долини річок Рони, Сени та Гаронни. Лише столиця країни Париж - місто-мільйонер.
У національному складі переважають французи. Також у країні проживають бретонці, корсиканці, каталонці, баски. Упродовж тривалого часу Франція приймає іноземну робочу силу, якої зараз тут налічується понад 4,5 млн осіб. Переважають вихідці з Алжиру, Марокко, Тунісу, Португалії, Іспанії. У релігійному складі найбільше католиків, трохи збільшується кількість мусульман, є представники протестантів.
Умістах проживають 3/4 населення країни, більше ніж половина з них — в агломераціях із населенням понад 100 тис. осіб. Агломерації з чисельністю населення понад 1 млн осіб утворилися навколо 7 міст (Париж, Леон, Марсель, Лілль, Ніцца, Тулуза та Бордо). Наприклад, у самому Ліллі мешканців трохи більше 226 тис., у Бордо — 236 тис., а в Ніцці — 340 тис. Життя у великих містах пов’язане із значними транспортними витратами в умовах забрудненого автомобільними двигунами повітря, з більшими цінами за оренду житла та міськими податками. Тому французьке населення віддає перевагу невеликим містам, містечкам і приватному сектору. Це двічі на день створює значні транспортні потоки, спрямовані у великі міста або в прикордонні райони сусідніх країн — Люксембург, Швейцарію, Німеччину, Бельгію. Тому значна частина населення Франції мешкає у приміській зоні. Так, населення Парижа становить 2,23 млн осіб, а разом із населенням передмість (район Іль-де-Франс) - за різними даними від 10 до 12 млн осіб.
Франція проводить політику зміцнення зв’язків із країнами світу. Велике значення приділяється міжнародній організації співробітництва франкомовних країн — Франкофонії — на основі поваги до культурного й мовного різноманіття світу. Вона об’єднує 58 членів, які представляють різні держави або частини держав світу, а також 26 спостерігачів.