Пн, 25.11.24, 19:57
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна Каталог статейРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Підручники та посібники [3]
Уроки [52]
Презентації [0]
Статистика

Онлайн всього: 6
Гостей: 6
Користувачів: 0
Візити на сайт
Головна » Статті » 10 клас » Підручники та посібники

Швейцарія

Економіко - географічне положення Швейцарії

Швейцарія — невелика країна, розташована в центрі західної частини Європи. Вона межує з високорозвиненими країнами, більшість яких є членами ЄС, — Францією, Німеччиною, Італією, Австрією, Ліхтенштейном. Країна не має виходу до моря. Але центральність розташування в Європі робить її важливим транспортним коридором. Нова Європейська транспортна стратегія сприятиме подоланню транспортного дисбалансу і появі нових дев’яти транспортних коридорів, один з яких (коридор Рейн-Альпи) з’єднає через Швейцарію порти Північного моря (Роттердам і Антверпен) із середземноморським басейном (Генуя). Швейцарія є парламентською республікою та конфедеративною державою. Швейцарія належить до найуспішніших і багатих країн світу. Своєрідним феноменом для вічно конфліктуючої Європи став визнаний в усьому світі політичний і військовий нейтралітет країни, що був проголошений ще у 1291 р. та остаточно сформувався у 1848 р. Однак країна бере активну участь у міжнародній співпраці, на її території є Світові міста, у яких функціонують численні штаб-квартири міжнародних організацій. На території Швейцарії часто проходять міжнародні переговори і підписуються важливі угоди. У 1992 й 2001 рр. у Швейцарії відбулися референдуми стосовно вступу до ЄС, однак її громадяни не підтримали цих кроків інтеграції.

Природно - ресурсний потенціал Швейцарії.

Швейцарія - гірська країна, у якій понад половину території займають Альпи і лише на півдні знаходяться невеликі ділянки низовин. Для рельєфу країни характерна велика кількість льодовиків. Мінеральні ресурси дуже бідні, є лише невеликі поклади вугілля, бідні залізні руди та дрібні родовища графіту, тальку та будівельної сировини. Панує континентальний клімат зі значними коливаннями залежно від висоти місцевості. Найвищі вершини Альп вкриті вічними снігами. У Швейцарських Альпах починаються такі великі європейські річки, як Рейн і Рона. Більшість річок бурхливі, мають водоспади та пороги, через що не придатні для судноплавства. Гордість Швейцарії - її мальовничі озера, найбільшими з яких є: Женевське, Боденське, а також Лаго-Маджоре, Цюрихське, Лугано. Швейцарія розташована в зоні європейських широколистяних лісів, тому домінують дуб і бук, місцями до них домішується сосна. Лісистість країни - 31 %.

Населення Швейцарії

Швейцарія — багатонаціональна держава з населенням 8,2 млн осіб. Крім чотирьох корінних народів (германо-, франкота італо-швейцарців і ретороманців), тут живуть представники інших національностей. Швейцарська Конфедерація складається з кантонів і напівкантонів. Германо-швейцарці складають 2/3 населення. Вони становлять більшість у кантонах і напівкантонах півдня й центру, у тому числі в Базелі, Берні, Цюриху. Італійці та італо-швейцарці зосереджені в південних кантонах, у деяких районах разом із германо-швейцарцями. В інших кантонах переважають франко-швейцарці. Ретороманді населяють високогірні райони кантона Граубюнден. Швейцарія широко використовує працю іноземних робітників. Найбільше їх на півночі. Найбільш густо заселені рівнинні райони (Швейцарське плато та північно-східна частина країни). Рівень урбанізації країни — майже 75%. Найбільші міста — Цюрих (400 тис. осіб, із передмістями — 1 млн осіб) та Женева (200 тис. осіб, із передмістями — майже 500 тис. осіб), значно менше населення Базеля, Берна, Лозанни. Цюрих часто називають економічною й фінансовою столицею Швейцарії. У місті розташовані штаб-квартири багатьох швейцарських банків і страхових компаній, а також Швейцарська біржа. Усе це робить Цюрих одним з основних світових фінансових центрів.

Головні галузі господарства

Швейцарія є високорозвиненою країною з експортно орієнтованою економікою. Вона входить до головних світових фінансових та банківських центрів. У структурі економіки Швейцарії найбільшою є частка сфери послуг. Її внесок у ВВП країни становить понад 70%, промисловості — близько 29%, сільського господарства — менше 1%. У сфері послуг найбільше значення мають фінансовий сектор, туризм, оптова та роздрібна торгівля, охорона здоров’я й освіта. Усього у сфері послуг працює 3/4 всіх підприємств Швейцарії. Банківська система Швейцарії є однією з найстаріших, найпотужніших та найнадійніших у світі. Не дивно, що коли йдеться про надійне збереження й обов’язковість, кажуть: «Як у швейцарському банку». Кількість зайнятих у фінансовій сфері перевищує 200 тис. осіб. Якщо враховувати працюючих у суміжних секторах, то ця цифра зростає до 500 тис. осіб. Іншими словами, із фінансовим сектором так чи інакше пов’язано понад 12% працездатного населення, які забезпечують майже 10% ВВП Швейцарії. Найбільше фінансових установ розташовано в Цюриху, Женеві, Базелі та Лугано. Швейцарія зберігає міцні позиції в туристичній сфері. Найчастіше країну відвідують німці, китайці, американці США. Туризм забезпечує до 15% ВВП країни. Швейцарія відома досягненнями в ІТ-індустрії. У регіоні Цюрих—Боденське озеро розмістили свої дослідні підрозділи компанії «АБМ», «Гугл», «Майкрософт».

Серед виробництв обробної промисловості ключовими є машинобудування (у тому числі електротехніка, електроніка, годинникова промисловість) та хімічна (у тому числі фармацевтика). Світову популярність завоювала швейцарська годинникова промисловість. У 2018 р. загальний обсяг її експорту, разом із комплектуючими та механізмами, склав понад 50 млн одиниць. Центри годинникової промисловості в першу чергу розташовані в регіоні Юри, від Женеви до Шаффхаузена (так званий «пояс годинникарів»). Окремі підприємства розмістилися на території Швейцарського плато. У значних обсягах виробляють медичне та промислове обладнання, верстати. Так, медичну техніку випускають приблизно 350 підприємств, а також сотні торговельних і сервісних фірм. Більшість із них розташовані поблизу Женевського озера, у районі Берн-Біль, Базеля, Цюриха та їхніх околицях. Фармацевтична промисловість також орієнтована на експорт: 90% виробленої продукції вивозиться. За обсягом експорту ліків на одну особу Швейцарія є абсолютним світовим лідером. У Швейцарії виробляються не тільки ліки та вітаміни, а й харчові добавки, ароматизатори, засоби захисту рослин, хімічні речовини для промислового використання, пігменти, фарби, лаки. Підприємства є в різних районах країни, але основним центром хімічної та фармацевтичної промисловості є місто Базель. Важливе значення має електроенергетика. Близько 34 % електроенергії у Швейцарії виробляється на АЕС, 60% — на ГЕС, а інші 6 % — на ТЕС та ВЕС. Більшість ГЕС розташовані в Альпах. Будівництво нових АЕС тимчасово припинено, проте в перспективі Швейцарія поки що не збирається згортати програму атомної енергетики.

Швейцарська транспортна система відрізняється надійністю та високою якістю шляхів сполучення. Існуючі природні бар’єри, зокрема гори, долаються завдяки перевалам та побудованим інженерним спорудам, у першу чергу мостам і тунелям (останніх понад 600). Протяжність автомобільних доріг — близько 70 тис. км. Важливу роль відіграють магістралі, які проходять через гірські перевали. Швейцарія не має виходу до моря, але володіє значним морським флотом. У його складі переважають сучасні судна, у тому числі кілька танкерів.

Сільське господарство країни має яскраво виражену тваринницьку спрямованість і відрізняється високою продуктивністю. Найбільше значення має молочне скотарство, яке виробляє більше продукції, ніж потребує країна. Головними сільськогосподарськими культурами є пшениця, картопля й цукровий буряк. Широко відома висока якість швейцарських продуктів харчування, зокрема шоколаду, сирів, дитячого харчування.

Зовнішньоекономічні зв'язки

Швейцарія входить до світових лідерів за обігом зовнішньої торгівлі порівняно з ВВП та в перерахунку на одну особу. Країна традиційно має додатне сальдо. Через географічне положення та особливості історичного розвитку Швейцарія має тісні зв’язки з ЄС, який виступає її основним торговельним партнером. Лідерами серед країн є Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія, а також США. Основні експортні товари країни: машини та обладнання, ліки, хімікати, годинники, продукти харчування. В імпорті переважають машини та обладнання, транспортні засоби, хімікати, метали, енергоносії, сільськогосподарська продукція, одяг та тканини. Швейцарія є важливою транзитною країною. Через її територію проходять значні обсяги вантажних, пасажирських та енергетичних потоків країн ЄС.

Категорія: Підручники та посібники | Додав: pon (17.08.23)
Переглядів: 555 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук
Рекомендуємо
Вся географія для науковця, студента і школяра
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • сайт класного керівника Пономаренко Валерія Борисовича
  • сайт Прилуцького міського методичного центру
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Погода
    Прилуки 
    Події
    Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
    Copyright MyCorp © 2024
    uCoz